"Sokak satıcılarından dondurma satın alınmamalıdır"

Kırklareli İl Sağlık Müdürü Fatih Selvi, sokak satıcılarından dondurma alınmaması gerektiğini bildirdi. İl Sağlık Müdürü Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özelikle artan sıcak hava nedeniyle buzlu gıda tüketiminin de arttığını söyledi.

Buzlu gıdaların tüketiminde hijyene çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Selvi, vücut ısısını düşürmek amacıyla tüketilen sağlıksız bazı gıdaların insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini ifade etti.
Hijyenik ortamlarda üretilmeyen dondurmalarda oluşan bakterilerin insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini vurgulayan Selvi, şöyle devam etti:
"Sıcak yaz günlerinin gelişiyle birlikte başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketimi de artmaktadır. Dondurma her ne kadar besleyici değeri yüksek bir gıda olsa da sağlıklı koşullarda üretilmemiş veya saklanmamış dondurmalar sağlığı tehdit eder hale gelebilir. Bu nedenle sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satışa sunulan dondurmalar ve buzlu içecekler tüketilmeli, bu tür besinler güvenilir olmayan yerlerden satın alınmamalıdır. Dondurma tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sağlıklı ve hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın tüketilmesidir. Bunun için de dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemlidir. Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmada bakteriler kolaylıkla üreyebilir ve zevkle yediğimiz dondurma sağlığı bozucu hale gelebilir. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurmalar ve buzlu içecekler satın alınırken dikkatli olunmalı, güvenilir olmayan yerlerden, sokak satıcılarından dondurma satın alınmamalıdır." (AA)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol