Sigortasız Araç Sayısı Artacak!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkan Vekili ve Kırklareli Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, araç sigortalarıyla ilgili basın açıklamasını kamuoyuyla paylaştı.

Başkan Şeker araç sigortalarının artık her hafta zamlandığına dikkat çekerek, "Fiyatların böyle yüksek seyretmesi halinde trafikte dolaşan sigortasız araç sayısı daha da artış gösterecek” dedi.
Zorunlu trafik sigorta fiyatlarının ticari hayatta esnafı zorladığını Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkan Vekili ve Kırklareli Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, “Araç sigorta fiyatları kura göre her hafta değişiyor. Araç sigorta fiyatları sabitlenmeli ve yeni yılda zam yapılmamalı. Fiyatların böyle yüksek seyretmesi halinde trafikte dolaşan sigortasız araç sayısı daha da artış gösterecek” dedi.
Araç sahiplerinin yeni yılda zam yapılmaması beklentisi ile birlikte indirime ihtiyaç duyduğunu da hatırlatan Şeker “Araç sahipleri için önemli gider kalemlerinden birisi, zorunlu olan araç sigortası. Öncelikle bu sigorta tüm sigorta şirketlerinde farklı fiyattan vatandaşa sunuluyor. Zorunlu olan bir sigorta her yerde sabit fiyat olmalı” diye konuştu.
Bununla birlikte araç sahiplerini rahatlatacak bir indirim talebinde de bulunan Başkan Şeker, “Bu indirim aynı zamanda trafikte sigortalılık oranını da artırmak için çok ciddi bir adım olacaktır” dedi.
Palandöken’in anımsattığı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ve TÜİK verilerinde şu bilgiler dikkat çekiyor:
25 milyon aracın 5 milyonu trafikte sigortasız geziyor.
Sigortasızlık oranı en yüksek olan araç cinsinde, başı yüzde 66 oran ile pandemi döneminde sayısı da hızla artan motosikletler çekerken, onu yüzde 41 oran ile traktörler takip ediyor.
13 milyon otomobilin yüzde 6'sı, 486 bin minibüsün yüzde 21'i, 209 bin otobüsün yüzde 30'u, 882 bin kamyonun yüzde 23'ü zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış durumda.
Şeker, “Trafikte sigortalılık oranının artması için fiyatlarda indirime ve sabit uygulamaya geçilmesine ihtiyaç var. Bununla birlikte trafiğe hiç çıkmayan, garajda yalnızca koleksiyon ya da dekor için bekleyen aracı olanlar, bunu ispatladıkları takdirde sigortadan muaf olmalı” diye konuştu. (S.Koçtürk)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol