“Sıfır İşgal” uygulaması Kırklareli’ni ikiye böldü

Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından ana cadde ve sokakların büyük kısmında uygulanmaya başlanan “Sıfır İşgal” çalışması ile esnafın dükkan önünde bulunan kaldırım üzerine herhangi bir ürün, masa, sandalye veya tezgah çıkarması yasaklandı. Bu durum Kırklarelilileri adeta ikiye böldü. Vatandaşların bir kısmı uygulamayı onaylarken, özellikle esnaf cephesi Belediye’ye büyük tepki gösteriyor…

Son zamanlarda artan şikayetler nedeniyle Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından “Sıfır İşgal” uygulaması hayata geçirilmişti. İlimizde faaliyet gösteren işyerleri ile seyyar olarak satış yapan esnafa yönelik yapılan uygulama ana cadde ve sokaklarda faaliyet gösteren işyerlerinin kaldırım üzerine çıkarttıkları malzemeler ile seyyar olarak satış yapan esnafın araç ve yaya trafiğini tehlikeye atması nedeniyle uygulanmaya başladı. Uygulama ile yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bazı belirli noktalarda işgal yapanlara izin verilmiyor.
Uygulamayı onaylayan da var, tepki gösteren de…
“Sıfır İşgal” uygulaması Kırklarelilileri adeta ikiye böldü. Öyle ki, çalışmayı destekleyenler de var, tepki gösteren de… Söz konusu uygulamanın doğru bir uygulama olduğunu belirten vatandaşlar; “Bu uygulamayı çok yerinde buluyoruz. Sonuçta kaldırımlar yayaların sağlıklı bir şekilde yürümesi için yapılmıştır. Eğer kaldırımı işgal ederseniz, vatandaş nasıl geçecek? Özellikle bazı dükkanlar konuyu abartarak adeta kaldırımları sahiplenme noktasına kadar getirmiş, pek çok ürünlerini dışarıda sergiliyorlardı. Dolayısıyla Kırklareli Belediyemizin bu uygulaması yerinde bir karar olmuştur” dediler.

Uygulamayı yanlış bulanların sayısı da azımsanmayacak kadar yüksek. Özellikle esnafımız bu konuda oldukça dertli. Uygulamayı desteklemeyen vatandaşlar şunları söylüyorlar; “Ekmek derdindeki esnafımız, zaten ekonomik sorunları ile boğuşurken bir de böyle bir uygulamanın Kırklareli Belediye tarafından gelmesi adeta darbe üstüne darbe olmuştur. Eğer işgal vatandaşların yürümesine, geçmesine engel oluyorsa ona bir diyeceğimiz yok ancak özellikle geniş kaldırımlarda hem yayalar için hem de esnafımız için yer varsa bunda ne mahsur olabilir? Ayrıca bahçesinden tarlasından meyvesini sebzesini satan insanımıza “Hayır sen satamazsın” demek olur mu?”
Uygulama Belediye Meclisinin
kararı değil
Kırklareli Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında bu konu hakkında bir bilgilendirmede bulunmuştu. Ancak kamuoyunda “Uygulama Belediye Meclisi kararı ile çıktı” gibi bir algı söz konusu. Dolayısıyla Belediye Meclis üyeleri, bu uygulamanın Belediye Meclisi kararı ile değil, Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından uygulanmakta olduğunu önemle hatırlattılar.
Yapılan uygulamanın ağırlık kazandığı cadde ve sokaklar şöyle;
Mustafa Kemal Bulvarı, Cumhuriyet Meydanı, Karaumurbey Caddesi, Hastane Caddesi, Haşim Peksöz Caddesi, Zincirlikuyu Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Sancaklar Caddesi, İstiklal Caddesi, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı, Kasaplarararası, İstasyon Caddesi, Fevzi Çakmak Bulvarı, Hasan Paşa Caddesi, Ambarlar Sokak, Yüzüncü Yıl Caddesi, Yayla Caddesi, Namazgah Caddesi, Balkan Caddesi Uğur Mumcu Caddesi, Karakaşbey Sokak.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Her gün her gün tezgahını masasını sandfalyesini kaldırımın orta yerine kadar atan esnaf için elbet tedbir alınmalı. Bu işi çok fena abartanlar yok mu ? Var. Esnaf da "ekmek parası" hikayesi uydurmasın. Ölçüsüz davranmasın. Lakin köyden gelmiş ayda yılda belli zamnlarda bir sepet kiraz iki salkım üzüm satmaya çalışan yaşlı teyzelere amcalara da bu yapılmalı mı bilemedim. Öte yandan asıl sorun cadeeleri tıkış tıkış yapan gelişi güzel parketmiş araçlar. Belediye binasından arastaya kadar şöyle bir bakın Allah aşkına ya. Tek suçlu da esnaf mı ?

  2. BELEDİYENIN BU UYGULAMASI TAKDİRE ŞAYANDIR TUM ESNAF KALDIRIMDA GEÇECEK YER YOK ADAM DÜKKANI DIŞARI TAŞIMIŞ KALDIRIMLARDAN GEÇİLMİYOR ÇOK İYİ BİR UYGULAMA BİR DAHA ÇIKARSINLAR YAPIŞTIR CEZAYI BUNLAR CEZADAN ANLAR LAFTAN DEGİL

  3. Çok doğru uygulama. Zaten kaldırım olarak ayrılan yerler daracık. Esnaf tezgah çıkarınca geçecek yer kalmıyordu. Bebek arabasıyla geçmeye çalışan annelere çok üzülüyordum. Ama belediye yahut trafik kim ilgiliyse bu gelişigüzel parkeden motosikletlere arabalara da laf etsinler azıcık. O konuda da bir başıbozukluk var. Herkes herkese saygılı olacak. Esnaf da.