Şehit ve Gazi yakınları haklarını biliyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu Kırklareli İl Müdürlüğü, şehit ve gazi yakınlarına tanınan haklar hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şehit ve gazi yakınlarına bağlanan aylıktan, şehit varislerine yapılan ödemeye, iş imkanlarından, konut sahibi olmaya kadar 7 maddede bilgi verildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Kırklareli İl Müdürlüğü, şehit ve gazi yakınlarına tanınan haklar hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şehit ve gazi yakınlarına bağlanan aylıktan, şehit varislerine yapılan ödemeye, iş imkanlarından, konut sahibi olmaya kadar 6 maddede bilgi verildi.
Sosyal Güvenlik Kurumu Kırklareli İl Müdürlüğü, şehit ve gazi yakınlarına sağlanan haklarla ilgili yaptığı bilgilendirme duyurusunda, Kurum tarafından şehit yakınlarına 3713 sayılı Kanunun 21’inci maddesi gereğince bağlanan aylık ve ödenen emekli ikramiyesine ek olarak şehit yakınlarının belli başlı bazı hakları bulunduğu belirtildi. Açıklamada, şehit ve gazi yakınlarına sağlanan haklar şöyle sıralandı;
Nakdi Tazminat Ödenmesi
Milli Savunma Bakanlığınca 2330 sayılı Kanun hükümlerine göre şehidimizin varislerine 103.122,50 TL Nakdi Tazminat ödenmektedir.
İstihdam Hakkı
Eş veya çocuğundan birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; ana, baba ve kardeşi yoksa eş veya çocuklarından toplam iki kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kamuda istihdam edilecektir.
Faizsiz Konut Kredisi
Şehidimizin yakınları faizsiz konut kredisinden yararlanabileceklerdir. Burada, bir konut ile sınırlı olmak kaydıyla Toplu Konut İdaresince kredi verilecektir. (Faizsiz konut kredisinin 2018 yılı için tutarı 114 bin TL).
Ek Ödeme ve Eğitim Öğretim Yardımı
Şehidimizin eşi ve çocuğu ile annesi ve babası 1 inci derece olan maluliyet derecesi üzerinden her yıl bir defaya mahsus olmak üzere ek ödemeden yararlanacaklardır. Bu kapsamdaki ilk ödeme 2019 yılında yapılacaktır. Öğrenim gören çocukları ayrıca eğitim öğretim yardımından yararlandırılacaklarıdır.
Ücretsiz Seyahat Hakkı
Şehidimizin eşi ve çocuğu ile anne ve babası yurtiçinde Devlet Demiryollarında, Deniz
yolları Şehir Hatlarında ve belediye toplu taşıma araçları ile belediye tarafından kurulan şirketler veya özel firmalar aracılığıyla yaptırılan toplu taşıma işinde kullanılan araçlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca düzenlenecek kart vasıtasıyla ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecektir.
Elektrik ve Su İndirimi
Şehidimizin yakınları ikametgahlarında kullandıkları ve tahakkuk ettirilecek su ücreti için % 50’den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından belirlenecek tarife üzerinden ve indirim oranı % 40’ı geçmemek üzere belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden, indirimli su ve elektrik kullanım hakkından yararlanabileceklerdir.
ÖTV İndirimi
Şehidimizin eşi ve çocuğu veya ile anne ve babasından birisi tarafından bir defaya mahsus olmak üzere araç alımında Özel Tüketim Vergisinden muaf olacaklardır.

Yorum Yazın

1 Defa Yorum Yapılmış.

  1. Gazi Sedat KARACADURALIOĞLU 09 Şubat 2018 Cuma 13:56:33

    şehit gazi yakınları yazılanlardan kat kat fazlasını biliyor ptt kargo hizmetlerindeki indirimi yurtharç parası vs her türlü hakkını aile sosyal poltikalar müdürlüğünden iyi biliyor zira onlar memur oldukların bilmiyor sadece dosyada yazıyor ptt kargo indirimini internetten indirip ben postahane ve aile sosyal poltikalar müdürlüğüne verdim