Satılmak istenen Pancar Şefliği’ne bilirkişi noktayı koydu!

Lüleburgaz’da Pancar İşletme Şefliği arazinin Cumhurbaşkanlığı kararıyla belediye hizmet alanından konut alanına çevrilmesine karşı Lüleburgaz Belediyesi’nce açılan dava devam ederken bilirkişi raporunda söz konusu kararın kamu yararına uygun olmadığı tespiti yapıldı. Konuyla ilgili düzenlenen basın açıklamasında Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan aktivist Hakan Dedeoğlu; "Bundan sonraki süreçte ne kadar haklı olduğumuz, bilimin ışığında bilim insanlarının aldığı kararla kanıtlanmıştır. Lüleburgaz halkı bypass edilmiştir. Bilim insanlarıyla bu yerine oturtulmuştur. Tüm Lüleburgaz halkının hakkı iade edilmiştir. Bununla ilgili nihai kararı en yakın zamanda bekliyoruz" dedi. Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli ise; “Sonuna kadar sürdüreceğimiz mücadelemizin başarısı siz sevgili Lüleburgazlıların sayesinde olacaktır” dedi.

Lüleburgaz’da tüm itirazlara, toplanan imzalara rağmen Cumhurbaşkanlığı kararıyla imar planı değiştirilerek satışa çıkartılan Pancar İşletme Şefliği ile ilgili bilirkişi raporu açıklandı. Açıklanan raporda bilirkişi söz konusu kararın şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine, imar mevzuatına ve kamu yararına uygun olmadığı tespitini yaptı. Bilirkişinin yapmış olduğu tespit dava sürecinde de önemli bir rol üstlenirken konuyla ilgili Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun sürecin başından bu yana destek veren tüm bileşenleri, Aktivist Hakan Dedeoğlu, Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Lüleburgaz Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar katıldı. 
Lüleburgazlıların 
hakkı iade edildi
Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan aktivist Hakan Dedeoğlu, önceki kararlarla Lüleburgaz halkının hakkının by-pass edildiğini belirtti. Başkan Gerenli, belediye meclis üyeleri ve Lüleburgaz halkına ortaya koydukları mücadele için teşekkür eden Dedeoğlu: “Bundan sonraki süreçte ne kadar haklı olduğumuz, bilimin ışığında bilim insanlarının aldığı kararla kanıtlanmıştır. Lüleburgaz halkı bypass edilmiştir. Bilim insanlarıyla bu yerine oturtulmuştur. Tüm Lüleburgaz halkının hakkı iade edilmiştir. Bununla ilgili nihai kararı en yakın zamanda bekliyoruz" dedi
Dedeoğlu şöyle konuştu; "156 gündür nöbetteyiz. Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformunun başlattığı mücadele, Lülaburgaz halkı adına devam etmektedir. Bu işin bir siyaset mesleesi olmadığını, kesinlikle siyaset üstü bir konu olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Toplanan 10 bin imza sonrasında halk iradesini ortaya koymuştur. Dava sonrasında Bilirkişi Heyetinin incelemelerde bulunması, ardından verilen karar son derece sevindiricidir. Çok mutluyuz. Yargıya olan inancımız tamdır. Asla hiçbir zaman tereddüt etmedik. Mücadelemize devam edeceğiz."
Bilirkişi raporu net!
Başkan Gerenli ise bilirkişi raporunda yapılan tespitlerin oldukça net olduğunu belirtti. Gerenli; “Bilirkişi heyeti raporunda; belediye hizmet alanı fonksiyonunu değiştirerek Pancar Şirketi alanını konut bölgesine dönüştüren imar plan değişikliğini yapan 05.04.2021 tarih 3775 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararının ve 09.04.2021 tarihli 6147 sayılı Hazine Ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı işleminin, ‘…sosyal altyapı alanı(belediye hizmet alanı) işlevli parsele konut alanı işlevi getirilirken plan sınırları içinde başka bir alanda sosyal altyapı alanı ayrılmamış olması, teknik altyapı etki değerlendirme raporunun bulunmaması ve bu planlarla öngörülen konut nüfusu için kentsel, sosyal ve teknik altyapı alanının planlanmamış olması nedenleriyle şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine, imar mevzuatına ve kamu yararına uygun olmadığı’ tespiti yapılmıştır.”
Gerenli bilirkişi raporundaki tespitlerin Lüleburgaz Belediyesi’nin Lüleburgaz halkı adına açtığı davada ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini dile getirdi. Gerenli, “Bilirkişi raporu, dava konusu karar ve işlemin hukuken haksız ve keyfi olduğunu, yapılan işlemin mevzuata aykırılığını, Lüleburgaz Belediyesi’nin bu alanla ilgili verdiği hukuk mücadelesinin ve Lüleburgaz Halkının yaşadığı kente sahip olma bilinciyle, duyarlılıkla verdiği desteğin ne kadar doğru ve yerinde olduğunu açıkça göstermektedir” diyerek konuşmasını sonlandırdı. 
Mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini vurgulayan Başkan Gerenli, sürecin başından bu yana destek veren Lüleburgaz halkına da teşekkür etti. Başkan Gerenli, “İtirazlarımıza rağmen imar planı değiştirilerek satışa çıkartılan Pancar İşletme Şefliği davasında bilirkişi raporunda kararın kamu yararına uygun olmadığı belirtilerek bizim haklı olduğumuz bir kez daha gözler önüne serildi. Sonuna kadar sürdüreceğimiz mücadelemizin başarısı siz sevgili Lüleburgazlıların sayesinde olacaktır” diye konuştu. (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol