Sarıgül Çakmak Barajı Projesine Yönelik Bilgiler Verdi, “Bu İşin Siyaseti Yok!”

Yapımı yılan hikayesine dönen Çakmak Barajı Projesine yönelik farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Edirne Valisi Yunus Yıldırım projesi tamamlanmış A1 Kanalı ile ilgili bitirme söz verdi.
CHP İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Sarıgül, Çakmak Barajı Projesi Sulama sistemi çalışmaları üzerine bilgiler paylaştı. Çalışmalarda A1 İletim kanalı 1. Kısım işinin Eskiköy yolu üzerinde Muradiye mahallesi yayalar mevkisinde sürdüğünü ifade eden Sarıgül, “Çakmak barajı projesi inşallah 2024 yılı bütçe görüşme programında güzel bir ödenek aktarılarak dahada ivme kazanır. Bu işin siyaseti yok” dedi.


CHP İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Sarıgül projeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Bölgemizde devam eden Toplulaştırma kapsamında Edirne Çakmak 4. Kısım AT ve TİGH Projesi Edirne İli Uzunköprü İlçesi Muradiye Mahallesi muhtarlığınca da duyurusu yapılan 24.07.2023 tarihinden itibaren YER Teslimleri yeni yerlerin işaretlenerek tespit çalışmaları sürmekte bununla birlikte Çakmak Barajı Sulaması 1. Kısım işi yapım çalışmalarıda bölgede yürütülüyor. Dünyadaki su kaynaklarının % 97’sinden fazlası tarımsal üretim açısından kullanılamaz nitelikte olup okyanus ve denizlerde yer almaktadır. Su kaynaklarının geriye kalan % 3’ü ise tatlı su niteliğindedir.  Bu düşük orandaki tatlı suların % 78’i kuzey ve güney kutuplardaki buzullarda bulunmaktadır. Geriye kalan % 22’lik bölümü ise tüm dünya ülkeleri arasında içme ve kullanma, sulama ve sanayi sektörlerinde kullanılmak üzere paylaşılmaktadır. Yamaç arazileri sulama projesi tamamlanırsa bölgemizde  ciddi bir üretim artışı olacak  Çakmak Barajı 210 milyon metreküp su depolayabilecek olan Bölge tarımı için büyük önem taşıyan ve 520 bin dönüm araziyi sulayabilecek  Çakmak Barajı ve Sulaması proje kapsamında  çalışmalar DSİ 11 Bölge Müdürlüğümüz tarafından yürütülüyor. Baraj gövde inşaatı, P1 pompa istasyonu A1 iletim kanalı Ergene nehrine kadar tamamlandı. Çakmak Barajı Sulaması 1. Kısım işi  Eskiköy yolu üzerinde Muradiye mahallesi yayalar mevkisinde sürüyor. H1 Hattı CTP Boru döşenmesi,  Çalıköy yolu üzerinde Muradiye mahallesi Tuzsuz tepe mevkine doğru devam ediyor. Geçen yıl sekiz km tamamlanan hat bu yıl yirmibeş km uzunluğunda yapım çalışması yürütülüyor. Eskiköy ve Çalıköy yolları geçişlerinde  çelik borular kullanılmış, tabiki 160’lık CTP ana hat borularının döşenmesinin yanında planlama doğrultusunda çeşitli büyüklüklerde HDPE borularıda araziye dağıtılıyor. Tamamlandığın’da 164.530 Dekar zirai araziyi sulayacak olan Çakmak Barajı Sulaması 1. Kısım  işi bölgemiz arazilerine bu yılki gibi yaşanan kuraklık dönemlerinde tarla başına kadar getirilmiş suyun, en az kayıpla bütün tarlalara üniform bir şekilde yayılmasını sağlayacak. Sayın Valimiz Yunus Sezer, bizleri gerek Meclis ziyaretinde olsun  gerekse Uzunköprü ziyaretinde olsun özelikle tarımsal projelerle ilgili hassas olduğunu belirtmiş  Başta Çakmak Barajı olmak üzere, bir çok projeyi hızlandırmak adına gerekenler bir an önce yapılacak demişti. Geçtiğimiz günlerde Uzunköprü Ticaret Ve Sanayi Odasının düzenlediği Uzunköprünün sorunlarının görüşüldüğü toplantının ana gündeminde olan Çakmak barajı projesi inşallah 2024 yılı bütçe görüşme programında güzel bir ödenek aktarılarak dahada ivme kazanır. Bu işin siyaseti yok” dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol