Sanatın “izinle” yapılacağı kent; Kırklareli

İstasyon Caddesi’nde canlı heykel performansı yapan bir sanatçı. ‘Dileniyor’ şeklindeki asılsız ihbarla olay yerine gelen ve kendisine izinsiz sanat yapamayacağını söyleyen zabıta. Bir yanda ‘Mutlu İnsanlar Kenti Kırklareli’nde sanata yasak koymaya çalışan bir girişim. Diğer yanda şehrin her tarafında zabıta amirliğinin görev alanına giren bölgelerde tanınmayan seyyar satıcılar, kamunun yoluna kadar genişlemiş mekanlar, dilenerek insanları rahatsız edenler, kaldırım işgalleri. Burası sanatın izinsiz yapılamayacağı kent Kırklareli.

Kırklareli’nde geçtiğimiz Cuma günü İstasyon Caddesi’nde canlı heykel performansı sergileyen tiyatro sanatçısı Batuhan Öztürk, Kırklareli Belediyesi Zabıta Amirliği’ne gelen yanlış bir ihbar sonucu sıkıntılı dakikalar yaşadı. Zabıta Amirliği’ne ‘dilencilik yapılıyor’ şeklinde gelen ihbar sonrası olay yerine giden zabıta memuru, böyle bir eylemin olmadığını gördüğü ve sanat icra edildiğine şahit olduğu halde konuyu uzattı, böyle bir gösterinin belediyeden izinsiz yapılamayacağını söyledi. Civardaki vatandaşlar sanatçıya destek çıkınca geri adım atan zabıta memuru, halktan tepki gördü.
“Edirne’de hiçbir sorun yaşamadım”
Gazetemiz, sanatını icra ederken, üstelik Kırklareli gibi bir şehirde böyle üzücü bir durum yaşayan Batuhan Öztürk’e ulaştı. Edirne’de yaşadığını belirten ve zaman zaman Kırklareli’ye gelerek çeşitli aktiviteler yaptığını söyleyen Öztürk; “Bu olaydan daha önce de yine bir kukla gösterisi yaptığımda, bir şikayet üzerine 2 zabıta memurumuz beni uyarmaya geldi. Ben kimsenin hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan, kimseyi rahatsız etmeden, Türkiye’de birçok ilde yaptığım gösterilerimi burada da insanlara sunmaya çalışıyorum. Son yaşadığımız olayda da konu gereğinden fazla uzadı. Ben Kırklareli’yi çok seviyorum. Bir tiyatro sanatçısı olarak Anayasa’nın 27. maddesine dayanarak, sanatımı hiçbir maddi talepte bulunmadan insanlara sunma derdindeyim” dedi.
Edirne’de de bu gösterileri sık sık yaptığını dile getiren Batuhan Öztürk; “Edirne Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan’la sokakta denk geldik. Güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Orada hiçbir problem yaşamadım” diye konuştu.
Son yaşanan olay sonrası Kırklareli Belediyesi’nden de kendisini aradıklarını ve olaydan ötürü zabıta memuru adına özür dilediklerini anlatan Öztürk, çalışmalarını geliştirerek sürdüreceğini söyledi.
Kaldırım işgalleri ve dilenciler şehrin her yerinde
Batuhan
Öztürk’e, belediyeden izin almadan böyle bir aktivite yapamayacağını söyleyen ve görev icabı orada olduğunu savunan zabıta memurunun söylemi doğrultusunda, muhabirlerimiz, Kırklareli’nde kısa bir gezi yaptılar. Şehirde zabıta amirliğinin görev alanına giren çok sayıda eksiklik ve çarpıklık tespit ettiler.
İstasyon Caddesi’nde denetime tabi olup olmadığı bilinmeyen seyyar satıcılar, insanları rahatsız eden dilenciler, yaya kaldırımlarını ürünleriyle ve dükkanlarına ait masa sandalyeler ile işgal eden esnaflar ve kamunun yoluna kadar mekanını genişletmiş işletmelerden şehrin her yerinde yüzlerce var.
Sanata müdahale etmekten imtina etmeyen yetkili mercilerin bu çarpıklıklara da müdahale ederek görevini yapıp yapmayacağını zaman gösterecek.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. İş lafa gelince; Özgürlükler kenti sanat şehri Kırklareli. Gerçekler ise başkaymış meğer.

  2. gazete Trakya kırklarelini kötülüyor anlamadım ben bu işi amacınız ne