Salgına Karşı En Etkili Silah AŞI!

Cerit, salgına karşı en etkili silahın aşı olduğunu, herkesin Sağlık Bakanlığının belirlediği takvime göre aşılarını yaptırması gerektiğini kaydetti. Aşı yaptıranlardaki antikor seviyelerinin zaman içinde azaldığını anlatan Çiğdem Cerit, hatırlatma dozunun uygulanmasının önemli olduğunu belirterek, "Artık mRNA aşılarından sonra bile BioNTech aşısının dahi 6 aydan sonra antikor düzeyinin düştüğü gözleniyor. Bundan dolayı 3. doz aşılama önerilmekte. Hastalıktan korunmak için 3. doz aşılamanın hatta gerekiyorsa 4. doz aşılamanın yapılması şart." dedi.

Aşı yaptıranlardaki antikor seviyelerinin zaman içinde azaldığını anlatan Çiğdem Cerit, hatırlatma dozunun uygulanmasının önemli olduğunu belirterek, "Artık mRNA aşılarından sonra bile BioNTech aşısının dahi 6 aydan sonra antikor düzeyinin düştüğü gözleniyor. Bundan dolayı 3. doz aşılama önerilmekte. Hastalıktan korunmak için 3. doz aşılamanın hatta gerekiyorsa 4. doz aşılamanın yapılması şart." dedi.
Cerit aşıyla birlikte salgın tedbirlerine de titizlikle uyulması gerektiğini dile getirdi.
Havaların soğumasıyla kapalı ortamlarda bulunma süresinin artmaya başladığını vurgulayan Cerit şunları kaydetti: "Enfeksiyon kontrol önlemlerini en iyi şekilde uygulamalı, bulaşın önlenmesini sağlamalıyız. Aşı olmamayı ve maskesiz olmayı kabul edemiyoruz. Aşılanmayı hızlandırmak zorundayız. Yeni varyantlar ortaya çıktıkça, buna bağlı enfekte olabilecek hastalar daha riskli olabilmekte ve bu nedenle bu hastalarda izolasyon önlemlerine dikkat etmemiz lazım. Mesafemizi korumalıyız, ancak bunu sağlamıyoruz. Otogarlarda, AVM'lerde, dışarıda herkes dip dibe. 1,5 metre mesafe biraz hayal gibi."
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr.Çiğdem Cerit aşının hastalığı yüzde yüz önlemese de virüse yakalanıldığında hastalığın hafif geçmesini ,ve hastaneye yatışları azalttığına dikkati çekti.
Herkese aşı olma çağrısında bulunan Cerit şöyle konuştu: "Aşı, hastalığı hafif geçirmenizi sağlıyor. Semptomatik olsanız dahi hastaneye yatmanızı önlüyor. Hastaneye başvuracak olsanız bile yoğun bakıma yatmanızı önlüyor. Ciddi anlamda altta yatan başka bir hastalık yoksa ölümü de önlüyor. Bunu kesin olarak biliyoruz. Yoğun bakımlarımızda ya da servislerde yatan hastalarımızın pek çoğu ya aşısız ya da ciddi immün yetmezliği olan hastalar. Altta yatan bir hastalığı olmayan aşılı olan kişiler hastalığı oldukça hafif, yatışı olmadan atlatıyor."dedi. (E.Yıldırım)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. bigpharmanın tellakları 17 Kasım 2021 Çarşamba 04:12:25

    Bu kafayla aşı ola ola müptela olacasınız sahtekarların sahte aşılarına yine de virüs kütküt vuracak aklıevvel başlarınıza...