Rota bu kez Kırklareli oldu

Gazeteciliği turizm ve gastronomi ile birleştirerek hayatına yön veren Orkun Akman, Trakya Kalkınma Ajansı’nın da desteğini alarak hazırladığı; “Kırklareli Lezzet Durakları” isimli çalışmasını hayata geçirdi. Çalışmasını geçtiğimiz hafta tamamlayan Akman, İl genelindeki 46 lezzet noktasını geceli gündüzlü mercek altına aldı.  Akman, çalışmasını aynı zamanda yerel ve uluslararası gezilerini derlediği web sitesinde de yayınlayarak Kırklareli’nin tanıtımına katkı sundu. 

Tekirdağ doğumlu Gazeteci, İşletmeci, Turizm Enformasyon Memuru, blogger Orkun Akman, yerel ve uluslararası gezi rotasını bu kez Kırklareli’ne çevirdi. Kırklareli Valisi Osman Bilgin‘in tesadüfen Pancarköy’de Recep Uğurlu‘nun yaptığı köfteyi tatması sonrası oluşan fikir doğrultusunda Trakya Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa bir çalışma yapan Akman, “Kırklareli Lezzet Durakları” ismini verdiği bu çalışmasında İl genelindeki lezzet noktalarına göz attı. Haziran ayında 15 günlük bir gezi ile toplamda 8 ilçeden 6’sının (Kırklareli ve Lüleburgaz hariç) ilçe merkezlerini, 7 beldeyi ve 10 köyü ziyaret ederek toplamda 46 mekanla birebir görüşen Akman, bölgenin hastalıktan ari bir bölge olması, Karadeniz’e kıyısı olması ve Istrancalar gibi bir doğa harikasına sahip olması nedeniyle Trakya’da Kırklareli’nin bir adım daha öne çıktığını vurguluyor. Akman, “Dolayısıyla bu durum özellikle et ve süt ürünlerine de fazlasıyla yansımış durumda” sözleri ile bölgedeki hayvancılığın olduğu kadar hayvanların etinin lezzetine gönderme yapıyor.
Akman’ın nüfusu 50 binin üzerindeki yerleri incelememesi nedeniyle Kırklareli Merkez ilçe ve Lüleburgaz’ın rota dışı kaldığı çalışmada; Kelle Çorbası’ndan, Kıymalı Boşnak Mantısına, Köftesinden, Et Dönerine, Tereyağlı Pirinç Pilavından, Oğlak Çevirmeye, Küşlemeden, Kavurmalı Kaşarlı Tosta ve daha birçok farklı lezzeti yerinde görme ve tatma fırsatı yakaladı.
Kırklareli gastronomi turizminde kendine hatrı sayılı bir yer edinmiş durumda
Bu konuda hazırladığı http://jorkoyollarda.com adresindeki bloğunda gastronomi turizmi ve Kırklareli’nin bu konudaki son durumuna ilişkin bazı tespitlerde bulunan Akman, “Gastronomi turizmi son yıllarda Türkiye genelinde yükselen bir trend. Uzun yıllar deniz-kum-güneş, tarih-kültür turizmi gibi kitlesel turizm faaliyetleri içerisinde kaybolup giden, sonraki süreçte alternatif bir turizm çeşidi olarak hayatımıza giren gastronomi turizmi en nihayetinde bireysel turistlerin ve kitlesel grupların dikkatini çekmeyi başarmış ve artık uğruna kilometrelerce yolların gidildiği bir turizm çeşidine dönüşmüş durumda.
Her ne kadar ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesi gastronomi turizminde ön plana çıksa da bugün Türkiye’de birçok şehir hatta birçok kasaba gastronomik ögesiyle bu turizm çeşidinde kendine yer edinmiş durumda. Bazı şehirler geçmişten gelen kültürel lezzetini yeniden canlandırırken bazı şehirler de yeni ürünler ortaya çıkararak hem ekonomisini kalkındırıyor hem de tanıtımını yapıyor.
İşte Trakya’nın üç şehri arasında belki de en kıyıda en köşede kalmış şehri olan Kırklareli de son yıllarda gastronomi turizminde kendine hatrı sayılı bir yer edinmiş durumda. Her ne kadar köftesi ile bilinse de Kırklareli, sadece kendine has olmayan ancak coğrafi şartların verdiği avantaj sayesinde birçok lezzetle ön plana çıkmayı başardı ve bu başarıyı üst seviyelere çıkarmaya da devam ediyor.
Karadeniz’e kıyısı olmanın yanı sıra Istrancalar gibi doğa harikası bir coğrafyaya ev sahipliği yapan Kırklareli, Trakya’nın hastalıktan ari bölge olması dolayısıyla özellikle et ve süt ürünlerinde marka olma yolunda ilerliyor” sözleri ile konuyu özetliyor.
Nasıl yaptı?
Orkun Akman, Haziran ayında gerçekleştirdiği 15 günlük çalışmasını nasıl hazırladığını, “Kendi kişisel deneyimlerim ve malumatlarım dışında web siteleri ve sosyal medya içerikleri takip ettim, yazılar okudum ve en önemlisi de işi bilenlere ve ziyaret ettiğim işletmelerin sahiplerine danıştım. Şunu özellikle belirtmek isterim ki fiyatlar ve lezzetlerinin sırları görüştüğüm kişilerin söylediklerine aittir. Bazı bölgelerde belirlemiş olduğum kriterlere göre o bölgeyi en iyi temsil ettiğini düşündüğüm mekanları seçtim” şeklinde açıklıyor ve ekliyor; “Bir mekan bu çalışmaya dahil olmadı diye o yerin kötü olduğu anlamına gelmesin. Tüm bu neden ve gerekçelerime rağmen hala gönül koyan olursa affola…”
Araştırmasında başta Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteklerini alan ancak yerelde Emre Beji, Erhan Baycan, Kader Kavak, Osman Ayhan Özerdoğan, Sevgi Özerdoğan, Deniz Hayırsever gibi isimlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanan Akman 46 işletmenin baş tacı lezzetini, adresi, yapılış şekli, nasıl servis edildiği ve ücreti gibi bilgileri aktarıyor. Yazarın yazısına http://jorkoyollarda.com adresinden ulaşmak mümkün.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol