Rektör Şengörür; “Yasayı kınıyoruz”

İsrail’i “Yahudilerin ulus devleti” olarak tanımlayan yasa tasarısı İsrail parlamentosunda geçtiğimiz hafta kabul edildi.  Ülkedeki Arap kökenli vatandaşlara yönelik ayrımcılığa neden olacağı gerekçesiyle eleştirilen yasaya Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

Yasayı sert bir şekilde kınayan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür; “Yahudi Ulus Devleti” kanununu yok hükmündedir” dedi. İsrail parlamentosu, İsrail’i Yahudilerin ulus devleti olarak tanımlayan tartışmalı yasa tasarısını onayladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, parlamentoda 55'e karşı 62 oyla kabul edilen tasarıyı, "İsrail devlet tarihin dönüm noktası” olarak tanımladı. İsrail'i Yahudilerin tarihsel anavatanı olarak tanımlayan yasa, söz konusu topraklar üzerinde sadece Yahudilerin kendi kaderini tayin hakkına sahip olduğunu belirtiyor. İbranice'nin ülkenin ulusal dili olarak kabul edildiği yasada, Arapça ise sadece “özel statü” sahibi bir dil olarak ifade ediliyor. Değişiklikten önce Arapça, İbranice ile birlikte resmi dil statüsündeydi. Yasada ayrıca "İsrail'deki Yahudi yerleşimlerinin, ulusun yararına” olduğunu belirtiliyor. Tasarıda yer alan bazı maddeler geniş mutabakat sağlanmasını güvence altına almak için oylama öncesinde yasadan çıkarılmıştı. Bu maddelerden birinde, yerleşim yerlerinin belirlenmesinde etnik ve dini kökene bağlı olarak ayrımcılık yapılabileceği belirtiliyordu.
İsrail'in yazılı bir anayasası olmaması sebebiyle, kabul edilen tasarı devletin temel yasalarından biri olarak yürürlüğe girecek. İsrail'de yaşayan Araplar, muhalefet ve insan hakları savunucuları ise yasaya tepkili. Parlamentodaki oylamanın ardından Arap kökenli İsrailli milletvekilleri, "ırkçı ve ayrılıkçı bir yasa" diye tanımladıkları tasarının yazılı olduğu kopyaları yırttı. İsrail'deki Sivil Haklar Birliği, "Yasa, yaşamın her alanında azınlıklara yönelik radikal ayrımcılığa neden olacak uygulamalara yol açacak” diyerek eleştirilerini dile getirdi. İsrailli Arap milletvekili Ahmed Tibi ise "Yasa, İsrail'deki demokrasinin ölümüdür” ifadesini kullandı. İsrail vatandaşlarının yaklaşık yüzde 20'sini Araplar oluşturuyor.
Şengörür; “İki devletli çözüm
vizyonunun ortadan
kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz”
Yasayı kınayan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür; “İsrail Parlamentosu’nda çok az bir oy farkıyla kabul edilen Yahudi Ulus Devleti Yasası, evrensel hukuk ilkeleriyle ve Birleşmiş Milletlerin yasal ve ahlaki sistemiyle çatışmaktadır. Bu yasa ile İsrail vatandaşı Filistinlilerin hakları yok sayılmakta, Arapça resmi dil statüsünden çıkarılmakta, İsrail’in işgal altında tuttuğu Kudüs şehri başkent olarak ilan edilmekte, 1948’de yerlerinden çıkartılan Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmezken, dünyanın her yerinden geri dönüş hakkı yalnızca Yahudilere verilmekte ve Birleşmiş Milletler kararlarıyla hukuk dışılığı tescil edilmiş yerleşimler teşvik edilmektedir. Öte yandan yasada kendi kaderini tayin hakkının sadece Yahudilere yönelik bir hak olarak tanımlanması ise yalnızca Filistinliler açısından değil uzlaşma ve çözüm kültürüne, bir arada yaşama inancına sahip Yahudi vatandaşlar için de kabul edilebilir nitelikte değildir. Rektörler olarak İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen, fiili olarak Filistin’de sürdürülen işgale ve hukuk dışı uygulamalara yasal zemin hazırlanmasını ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz” dedi.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. "bana mı sordunuz da" 28 Temmuz 2018 Cumartesi 14:51:17

    Kınıyoruz üzüntülüyüz yalvarıyoruz ağlıyoruz sızlanıyoruz zırlanıyoruz üç beş imam hatipliyi meydanlarda hop hop zıplatıp şahlanıyoruz daha fazla ne yapalım filistinli kardeşlerimiz için bu kadar geliyor elimizden ne yazık!