Rektör Şengörür, Rektörler Toplantısına katıldı

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ve 12 üniversitenin rektörlerinin yer aldığı “Rektörler Toplantısı”na katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, misafir rektörlere hitaben yaptığı konuşmada; böylesine bir toplantıda üniversite rektörlerini Karaman’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek düzenlenen programın faydalı olması temennisinde bulundu. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin kuruluşu ve gelişim süreci ile ilgili bilgilerin de aktarıldığı toplantı, Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilal Kuşpınar’ın“Mevlana Felsefesi” konulu sunumu ile devam etti. Prof. Dr. Kuşpınar, sunumunda İslam dünyasında ve Batı Dünyasındaki düşünürlerin Mevlana ile ilgili sözlerinden kesitler aktararak, “Mevlana, İslam’ın engin ilim ve irfan hazinesini ve güzel ahlakını kendine özgü samimi ifadeleriyle aktaran sufi bir filozoftur” dedi.
Tematik Üniversite
Ana konusunun “Tematik Üniversite” olarak belirlendiği toplantıda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, ‘Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma Projeleri’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ahi Evran Üniversitesinin ihtisaslaşma alanları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Karakaya, “Üniversitemiz, bölgesel kalkınma odaklı tarım ve jeotermal alanda ihtisaslaşma misyonları olan bir üniversitedir. Bilimsel veriler sayesinde üniversitenin sektöre vermiş olduğu güven, yatırımcıya da olumlu yönde yansıyor. Amacımız ihtisaslaştığımız alanlarda edindiğimiz bilgileri sektörle paylaşarak bu bilgiyi yatırımcıların hizmetine sunmak” şeklinde konuştu. Toplantı, hediye takdiminin ardından sona erdi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol