Ramazan Ayı Denetimlerine Devam Ediliyor

Halk sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının devamlılığının sağlanabilmesi için Gıda Kontrol Görevlileri tarafından denetimler devam etmekte olup, bu denetimler Ramazan Ayı dolayısıyla artışa geçmiştir.
Ramazan Ayı nedeni ile tüketicilerin beslenme alışkanlıkları değişmekte, Dünyanın genel sorunu olan Covid-19 pandemisi ile birlikte de güvenilir gıda tüketimi büyük önem kazanmaktadır.
Bu amaçla ilimiz unu mamuller üretim işletmeleri başta olmak üzere, tüm gıda üretim işletmeleri büyük titizlikle denetlenmekte, sosyal mesafe kuralından son tüketim tarihi ile etiket bilgilerine kadar tüm aşamalar incelenmektedir.

 'Ramazan paketi' adı altında satışa sunulan gıdaların bulunduğu iş yerlerine yönelik denetimlerde paket içeriğinde bulunan gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgileri kontrol edilmektedir. Ayrıca malum pandemi döneminde sosyal mesafe kural ihlalinin hastalığı daha hızlı yayabileceğinden, Ramazan Ayı boyunca en çok tüketilmekte olan ve alışveriş amaçlı yoğunluğun oluşabileceği başta pide üreten iş yerleri olmak üzere tüm gıda üreten ve satış yapan iş yerleri bu kurala göre denetlenmektedir. Bu denetimde özellikle işletmede çalışan personel hijyenine dikkat edilmekte, maske ve eldiven takılması zorunlu hale getirilmektedir.  Ramazan Ayı gibi önemli bir dönemde İl Müdürlüğü olarak koronavirüsün yayılmasının asgari seviyede olması ve çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için gereken hassasiyeti gösteriyoruz ve denetimlerimizi artırıyoruz. Vatandaşlarımızın da gördükleri olumsuzlukları Alo gıda 174 hattı ve 05011740174 numaralı whatsapp hattına bildirmeleri önem arz etmektedir.(kirklareli.tarimorman.gov.tr)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol