“Pembe Prenses” Mobil Kanser Tarama TIR’ı Kırklareli’nde

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün meme kanseri teşhisi amacıyla hazırlattığı tam donanımlı “Pembe Prenses” isimli Mobil Kanser Tarama TIR’ı Kırklareli’ne geldi. 26 Ekim 2018 tarihine kadar Kırklareli’nde kalacak olan TIR, kent merkezindeki Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda halka ücretsiz hizmet verecek.

Erken teşhisin önem kazandığı kanser hastalığında Sağlık Bakanlığı önemli bir hizmeti Kırklarelili kadınların ayağına getirdi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren “Pembe Prenses” isimli Mobil Kanser Tarama TIR’ı Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in eşi İlknur Bilgin, İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Aslı Karakahya tarafından açıldı. 22 Ekim 2018 tarihi itibariyle açılışı yapılarak hizmete giren TIR, 26 Ekim 2018 tarihine kadar Kırklareli’nde kalarak kadınlara hizmet verecek.
TIR’ın hizmete başlaması dolayısıyla yapılan açılış töreninde konuşan Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, “Türkiye de 11 tane bulunan bu TIR’lar yaklaşık 3 hafta boyunca Kırklareli’nde hizmet verecektir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlar sabah 09.00 ile 17.30 arası ‘Pembe Prenses’ adlı Kanser Tarama TIR’ından yararlanabilirler. TIR’da ayrıca kadınları sağlıklı beslenmeye yöneltmek için meyve dağıtımı da yapılıyor.
1 hafta Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda kalacak olan TIR, 1 hafta Kırklareli Organize Sanayi Bölgesinde, 1 hafta da Babaeski Alpulu bölgesinde hizmet verecek. Kırklareli ve Lüleburgaz da ‘KETEM’lerde de meme kanseri taraması ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Bunların dışında aile hekimleri de hastaneler de rahim ağzı kanseri, bağırsak kanserinin taramaları yapılmaktadır. 2017 yılından itibaren yapılan bu uygulama sonucu 30 kadında meme kanseri erken teşhis edilmiştir.
PAP SMEAR Testi ve Mamografi testleri yapılmaktadır. Pap Smear testi için 30–69 yaş aralığında olunması gerekmektedir. Mamografi testi için 40–69 yaş aralığında olmak gerekmektedir. 3 hafta sürecek olan bu organizasyon ile kadınların meme kanserinin erken teşhisi için gerekli önemi ve ilgiyi göstermemiz gerekiyor. Tüm halkımız Pembe Prenses rüzgârına bilgi edinme ve muayene olmak için davetlidir” dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol