Pehlivanköy’de çeltik hasadı gerçekleştirildi

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hasat çalışmalarına devam ediyor. Pehlivanköy’de çeltik hasadı gerçekleştirildi.

108 üreticinin 6 bin 396 dekar alana ektiği ürünlerin hasadı ile ilgili Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Pehlivanköy ilçemizde yapılan çeltik hasadı kaymakamımızın katılımıyla gerçekleştirildi. Pehlivanköy İlçemiz; bitkisel üretimin yoğun olarak yapıldığı, tarla bitkilerinin yaygın olarak yetiştirildiği, kapasitesine göre önemli bir üretim merkezidir. İlçemiz genelinde, buğday ve yağlık ayçiçek üretiminden sonra, en fazla ekiliş alanına sahip olan çeltik; 2023 yılında 6396 dekar alanda, 108 üreticimiz tarafından ekilmiş ve Eylül ayından itibaren hasat edilmeye başlanmıştır” dedi.
Hasat işlemlerinin yerinde takip edildiğini dile getiren Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Halihazırda devam eden hasadı arazide görmek üzere Kaymakamımız Sayın Fatma Ballı, Hıdırca köyünde çeltik hasadına katıldı. İlçe Müdürümüz Ali Doğan ve teknik personelimizin koordinasyonuyla düzenlenen hasat programı, Hıdırca Köyü Muhtarı Yücel Uslu’nun çeltik ekili arazilerinde gerçekleştirildi. İlçe Müdürümüz, İlçemizde çeltik üretimi ve İlçe Müdürlüğümüzce yürütülen, ‘Çeltikte İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ hakkında Sayın Kaymakamımız bilgilendirdi.
Sayın Kaymakamımız programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İlçe Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalara her zaman katılmak istediğini belirtti ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personeline, üreticimiz ve ailesine teşekkür etti. Hasat sonrası Muhtarımız tarafından katılımcılara, kendi arazilerinden üretilen çeltiklerden pirinç pilavı ikramı yapıldıktan sonra çeltik kurutma tesisi de incelenerek program sona ermiştir” sözlerini dile getirdi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol