Pazar Günü Yeniden Sandığa Gidiyoruz! Uzunköprü’de 165 Sandık Kurulacak

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeterli oy çoğunluğu sağlanamadı. Bu sonuçla seçmenler 28 Mayıs Pazar günü sandık başına gidecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimlerde uygulanacak yasakları da açıkladı. Yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme işlemi 20 Mayıs'ta başlamıştı 5 gün sürecek oy kullanma işlemi bugün tamamlanacak. 28 Mayıs'ta sandıklar kurulduğunda bu kez zarflara tek pusula konulacak. İki adaylı yarışı kazanan isim, cumhurbaşkanı olacak. Buna göre, seçim günü saat 06.00'dan gece 24.00'a kadar alkollü içki satışı yasak olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında yerleşim yerlerinde kimse silah taşıyamayacak. Seçim günü kahvehane, kıraathane ve internet kafe gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. İlçemiz Uzunköprü’de de ilçe merkezi ve köylerde toplam 165 sandık kurulacak. Seçmenler 14 Mayıs’ta kullandıkları sandıklarda oylarını kullanacak.
Türkiye Pazar günü yeniden sandık başına gidiyor. Demokrasi tarihimizde 2. turu ilk defa deneyimleyecek olan seçmenler için 14 Mayıs’taki usul ve kaideler geçerli olacak. Seçimden bir gün önce 27 Mayıs saat 18.00'de propaganda dönemi sonlanacak. 28 Mayıs'ta sandıklar kurulduğunda bu kez zarflara tek pusula konulacak. İki adaylı yarışı kazanan isim, cumhurbaşkanı olacak.  28 Mayıs Pazar günü ülke genelinde saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek. Sabah saatlerinden itibaren seçim günü yasakları başlıyor. . Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak. Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak. Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

SEÇİM YASAKLARI NELERİ KAPSIYOR?

Resmi Gazete'de seçim gününe ilişkin bazı uygulama ve yasakların yer aldığı YSK kararları da yayımlandı. Buna göre, seçim günü saat 06.00'dan gece 24.00'a kadar alkollü içki satışı yasak olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında yerleşim yerlerinde kimse silah taşıyamayacak. Seçim günü kahvehane, kıraathane ve internet kafe gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Seçim günü saat 18.00'dan sonra düğünler yapılabilecek. YSK'nın kararlarına göre saat 18.00'a kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek.


Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol