PERSLERİ TRAKYA'DA SOLUKLANDIRAN KAYNARCA'NIN TEAROS KAYNAKLARI

M.Ö. 512 yılında Persler yani Güney İranlılar Boğazlar'dan, Asya'dan, Avrupa'ya geçen ulus olmuşlardır. Bu Daryüs'ün Krallar Kralı olduğu zamana rastlıyor. O yıllarda Boğazları geçen bir ulus olmak olağanüstü bir başarıdır. Helenler (Eski Yunanlılar), Romalılar Boğazları geçmeyi denemişlerse de başaramamışlardır.
Zamanın tanınmış mimarı Mandroklees gemileri yanyana koyup köprü yapmış, bir rivayete göre 600 bin askeri İskitlilerle savaşmak üzere Asya yakasından Avrupa yakasına geçirmiştir. O sıra İskitler Balkanlar'da yaşıyorlardı. Zaman zaman Güney Trakya'ya yani bugünkü Türkiye Trakyası'na sarkıyorlardı. Mobil bir ulus idiler. Yaşadıkları yerde bu ulusu bulmak mümkün değildi. Nitekim Daryüs'ün ordusu Balkanlar'a geldiğinde İskitler bilindikleri yerde yoktular. Bunun üzerine Daryüs İskit Kralına bir mektup yazarak, "Neredeysen ortaya çık savaşalım" demiş ise de İskit Kralı buna "Benim Vatanım yok ki senin istediğin yerde olayım" diye yanıt vermiştir.
Daryüs ordusu ile Menzil Merkezlerinde konaklayarak Trakya'yı ne kadar zamanda geçtiğini bilmiyoruz. Vize-Pazarlı Köyü arasında ordusunu istirahata çektiğini, burada Karpuzkaldıran Kaynağı'ndan su içtiğini biliyoruz. Daryüs bundan sonra Kaynarca (YENE) Ovası'nda, Tearus Kaynakları başında kalmıştır. Tarihin Babası Heredot,Daryüs'ün burada 3 gün kaldığını, neden 3 gün kaldığı hikayesi ile anlatmıştır.
Bunun anısına Kaynarca'ya bir anıt dikmiştir. Anıta, Kaynarca'da soğuk ve sıcak akan Tearus Kaynakları'nın cazibesinden kurtulamadığını yazdırmışdır. Ancak başka Bilgi Kaynakları Daryüs'ün Kaynarca ve çevrede imar çalışmaları yaptığını yazmaktadırlar. Kaynarca o yıllarda şifa aranan yerdir. Trakyalılar hem şifa bulmak, hem eğlenmek için Kaynarca'ya gelmekte, Tearus'un soğuk-sıcak akan kaynaklarından içerler, yıkanırlar, hastalıklardan, günahlardan arındıklarına inanırlardı. Kral Tearus'un kaynakları yalnız Kaynarca'dakiler değildir. Pınarhisar, Erenler(Tekke) ve Poyralı Kaynakları da Tearus Kaynakları'nın uzantılarıdır.
Kaynarca Belediye Başkanı Sayın Serdar Türker tanıdığım biridir. Genç enerjik ve aynı zamanda hizmet üreten bir Başkandır.
Hizmetleri ile Kaynarca'yı tanıtacağını söylemektedir. Kaynarca Helenistik bir kasabadır. Helenler'den sonra Romalılar, Bizans ve Osmanlılar'dan kültürler taşımaktadır. Kaynarca tanınmayı gerektiren özelliklere sahiptir. Bu nedenle kısa bir tarihi, turistik özellikleri yazılmalı, çarpıcı tarafları öne çıkarılmalıdır. Bugünkü durumu Kaynarca'nın gereği kadar tanınmasına yetmez. Kısaca Kaynarca'yı bütün yönleri ile ele almak, reklam etmek lazımdır. Sanıyorum Rum-Yunan yazarlardan Kaynarca'yı anlatanlar olmuştur. Bölgenin Hristiyanları bazı dini törenler için buraya gelirlerdi.
Kaynarca geçmişte yörenin KÜLTÜR VE EĞLENCE merkezi gibiydi. Kaynarca'nın geçmişi geleceğe ışık tutacak özellikler taşımaktadır.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol