PENCEREDEN BAKINCA GÖZÜKENLER

Sevgili dostlar merhaba
Ne çabuk geçti bir hafta. İşte bir Cuma günü daha yeniden beraberiz. Bu hafta, bu köşeden, siz değerli okurlarıma, gözlemlediğim, hatta sizlerin bile gördüğünüz" Bu düzensizliğe bir çare bulacak yetkili ya da sorumlu yok mu?"  diye aklınızdan geçirdiğiniz birkaç sorunu bu yazıma konu etmek, dolayısıyla sizlerin ve ilgili makam ve kişilerin dikkatini çekmek, şehrimiz için bu güzel görüntü vermeyen duruma, bir an önce el atmalarını sağlamak için gözlerinizin önüne sermek ve irdelemek istedim.
Şehrimiz günden güne büyümek de ve nüfusu artmaktadır. Bu da, hâliyle caddelerde trafiğin yoğunlaşmasına sebebiyet vermektedir.  Çünkü nüfusla birlikte kullanılan araç sayısı da artmaktadır. Caddelerde park edilen araçlar, düzensiz,  çift sıralı, gelişi güzel park edilmekte, bu da, caddelerimiz de seyir hâlinde olan araçların geçişini engellemektedir.  Bunun yanı sıra, yayaların yürümesi için yapılan kaldırımlara bile sorumsuzca park edilmiş araçlara rastlamak mümkündür. Neticesinde yayalar, kaldırımlardan geçiş bulamayınca, caddelerde yürümek zorunda kalmaktadır. Belediyenin gereken lüzum üzerine caddelerin bazı yerlerine koymuş olduğu plastik dubalara rağmen, onları yok sayarak park edilen araçları her zaman görmek mümkündür. Seneler öncesinden, şehrin büyümesi göz ardı edilerek, plansız ve denetimsiz yapılaşmanın neticesinde, dar bırakılan cadde, sokak, kaldırımlar ve araç park alanlarının yetersiz oluşu, bugün bu sıkıntılı ortamın yaşanmasına nedendir. Bu alanlarda caddeleri genişletme imkânı olamayacağına göre, hiç değilse bu caddelerin ve araç trafiğinin işlediği sokakların, seyir halinde olan trafiğe rahat bir akış sağlaması için tedbir alınması, gelişi güzel ve çift sıra ile park edilmiş araçların bu şekilde park etmelerinin yetkililerce engellenmesi gerekmektedir.
Ayrıca, şehir içerisinde yolcu taşıma işi yapan minibüsler ve otobüsler için, yolcu bekleme istasyonların haricinde, yolcu indirme ve bindirmeleri yasaklanmalı ve denetim altına alınmalıdır.
Kırklareli Otobüs terminalimiz, alan itibari ile fazla geniş bir yapıda değildir. Yeni tip otobüslerin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, o dar alanda manevra yapmaları güçlükle olmaktadır.(İnşallah ileride bu garajın şehrin dışına taşınması bu sorunda giderilir.) Hiç değilse şimdilik geçici çözüm olarak bazı şeyler yapılabilir. Mesela;garaj içerisinde, servise çıkmayan ya da servisten dönen araçların garajın içerisinde park etmesi engellenmeli,  sadece servise çıkacak olan araçların belirlenen saate garaja girişi sağlanmalıdır. Otobüslerden başka şehirlerarasıtaşıma işi yapan minibüs ve taksiler ile ayrıca köylere yolcu taşımacılığı yapan minibüsler de aynı garajın içindedir.  Bu köylere giden minibüs ve otobüslere terminalin dışında bir yer gösterilmelidir. Garajın içerisinde bulunan, dolmuş taksi durağının, garajın alt kısmında bulunan yola indirilmesi de ayrıca garaj içerisinde araç hareketliğini rahatlatacaktır.
Şehrimizde, trafiğin yoğun aktığı caddelerde ki kavşak noktalarına trafik lambaları koyulması ihtiyaç konuma gelmiştir. Bu yerlerin tespit edilerek trafik lambası ile trafiğin kontrol altına alınması gereklidir.
Çöp konteynerlerinden, çöp toplayan kişilerin araçlarının şehir içinde trafiğe çıkması yasaklanmalı, bu kişilerin belediyenin çöp döktüğü, çöp depolama alanına yönlendirilmesi gereklidir. Şehir içerisinde bu tip araçlarla dolaşılması toplum sağlığı açısından problem yaratacağı gibi, araç sahiplerinin trafikte gelişigüzel hareket etmesi kısıtlanmış olur.
Yapılan bazı inşaatların malzemeleri, gelişi güzel, sokaklara konulmakta, sanki şantiye gibi çalışılmaktadır. Bu da şehrimizde bazı cadde ve sokaklarda trafiği engellemektedir. İlgili kişi ve kurumların bu konuya gerekli yaptırımları yaparak, daha düzenli bir şekil de yapılmasını ikaz etmeleri gerekmektedir.
Bu şehrin en önemli sorunlarından birisi de araç parkı problemidir. Bu konu için acil çözüm bulunmalıdır. Belediyenin elinde mevcut şartlar zorlanmalı ve en kısa süre içinde şehrin belirli yerlerine oto parkları yapılmalı, cadde üzerinde park eden araçlar, bu parklara yönlendirilmelidir. Böylelikle caddelerde o hoş olmayan görüntü ve de tıkanıklık ortadan kalkmış olur.
Yazımı okuyan bazı okurların şu anda, "iyi de nasıl?", "Ne zaman?" Ya da "Kim ilgilenecek, böyle gelmiş, böyle gider" dediklerini duyar gibi oluyorum.  
Ben Kırklareli de yaşayan bir vatandaş olarak yukarıda yazmış olduğum şeylerin düzensizliğinden rahatsızlık duymaktayım. Sizlerde en az benim kadar bundan rahatsızlık duymaktasınız.
Dileğim odur ki: bu konulara ilgililer el atar, en kısa zaman da bir çare bulur ve önlemini alırlar. Yapılan ve yapılacak olan her şey, Kırklareli'nin refahı ve güzelliği için olacaktır.  Daha başka şeyler yok mu? Çok şey var. Hepsini bir günde anlatmayayım. Sırası geldikçe buradan paylaşırım.
Saygılarımla

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol