"Özelleşen şeker acılaştı"

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile üreticilerin de, çalışanların da mağdur edildiğini söyledi. Toplantıya CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan da iştirak etti...

Trakyalı Milletvekilleri özelleştirilen şeker fabrikaları konusunu günedeme getirdi. CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile üreticilerin de, çalışanların da mağdur edildiğini söyledi. Toplantıya CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan da iştirak etti. Doç. Dr. Gaytancıoğlu basın toplantısında şeker fabrikalarının özelleştirmesinin büyük bir hata olduğunu belirterek, burada çalışan işçilerin 4 ay kadar mevsimlik işçi olarak çalıştığını, çoğunun çalışma süreleri nedeniyle prim gün sayılarını dolduramadıklarını ve emekli olamadıklarını hatırlatarak bu konuda devletin önlem almasını istedi.

Türkiye Şeker Fabrikalarının özelleştirmelerden önce kar eden bir kuruluş olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu özelleştirme sonrası karlı fabrikaların dahi satıldığını belirterek “Fabrikaların bir kısmı arsaları için satıldı, bir kısmında üretici özel sektöre güvenmediği için pancar ekmeyi bıraktı, sonuçta halkımızın sağlığı nişasta bazlı şeker ithal etmek isteyen lobinin çıkarlarına feda edildi” dedi.
Şeker fabrikalarının bazılarındaki verim düşüklüğünün diğerlerindeki yüksek verimle telafi edildiğini, fabrikaların bulundukları bölgenin ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu özelleştirme sonrası bu durumun ortadan kalktığı ve ilk defa Rusya’dan şeker ithal ettiğimizi vurguladı.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Özelleştirme öncesi veryansın eden demediğini bırakmayan Okan bey Turabi bey ne hikmettir ki Alpullu fabrikasının kampanya dönemi açılışına katılmışlardı. Yine -dostlar alıverişte görsün- misali bu çıkışları yapmaları açılışa katıldıkları kadar samimiyetsiz. Nerede durduğunuza bir karar verin artık.

  2. trakyamız milletvekilleri kendilerini hatırlatmanın başka yolunu bulsunlar artık. bu iki vekil alpulluda açılışa gitmişlerdi. amma kullanışlı kumaşmış şeker fabrikaları. niye gittiniz o zaman açılışa. google da ara bulurusn o haberleri. nolcak şimdi ?

  3. diyene bak derler adama 26 Şubat 2020 Çarşamba 09:43:14

    bunu diyen bu iki vekil önce şeker fabrikaları açılmasın yürüyüşlerinde boy gösterip sonra alpullu fabrikasının bir açılışında ön safta yer aldılar. bu nasıl bir şeydir anlamak mümkün değil. bu haber olmasa ben ilimizin Turabi bey diye bir vekili olduğunu bile unutacak durumdaydım.