“Onların da yaşam hakkı var”

Kırklareli Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Seyhan Esen önderliğinde hayvan sever, bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, bazı Belediyelerin medyaya da yansıyan sokak hayvanlarının toplandığı görüntülere tepki gösterildi…

Hayvan severler dün ilimiz Öğretmenevi önünde yer alan Özgürlük Parkında bir araya geldi. Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Seyhan Esen önderliğinde gerçekleşen basın açıklamasına; Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Burcu Bölükbaşı, Babaeski Doğa ve Hayvanlar Koruma Gerneği Başkanı Gülay Yıldırımlar, Kırklareli Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği üyesi Sevim Güler, CHP’li can dostları çevre ilçelerden dernek temsilcileri ve hayvan severler iştirak ettiler.
Dernek Başkanı Seyhan esen yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
“Bugün buraya toplanma amacımız, sokakları mesken tutan can dostlarımıza karşı gerçekleştirilen tutum ve davranışlar hakkında kamuoyunda oluşan algıya bir açıklık getirmektir. Kamuoyunun da çok iyi takip ettiği üzere medyada gördüğümüz görüntülere, yaşanan olaylara hepimiz çok üzüldük. Fakat bilinen yanlış bir algı da şu ki; sokak hayvanlarının haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin, platformların ya da hayvanseverlerin yaşanan bu olayları meşrulaştırdığı zannedilmektedir. Bu olayları bizler derneğimiz olarak tasvip etmediğimiz gibi, ayrıca bunların olmaması için var gücümüzle çalışıyoruz. Böyle olayların yaşanmaması, toplum vicdanını yaralamaması için her kurum ve kuruluş üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmelidir. Kanun gereği kısırlaştırma, çip takma, kuduz aşısı gibi tedavileri yapıp, bitiminde hayvanı sokağına geri bırakmak zorundadır.
Maalesef birçok Belediye, Cumhurbaşkanımızın çağrısını tam manasıyla algılamayıp, koskoca açıklamadan sadece işlerine gelen “sokak hayvanlarını toplayın” cümlesini bir emir kabul edip, görev ihlali yapmışlardır. Üzülerek dile getiriyoruz ki; ülkemizdeki belediyelerin bünyesinde yeterli donanıma sahip barınak, tedavi ve kısırlaştırma merkezi, veteriner yoktur. Ayrıca bu belediyeler işkence ile sokak canlarını toplamaktadırlar. Cumhurbaşkanımızın tanımına uyan sıcak, donanımlı barınaklar yoktur. Böyle durumları yaşamamak için Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda, can dostlarımızın barınabileceği yeterli donanıma, teknik yeterliliğe sahip barınaklar yapılmalıdır. Can dostlarımızla birlikte daha güzel günlerde yaşayabileceğimize yürekten inanıyoruz. Onların da yaşam hakkı var.”
Açıklamada özellikle üzücü olayların Kırklareli’nde yaşanmamasından dolayı hayvanseverlerin memnuniyet duydukları ifade edilirken, katılımcılar Kırklareli Belediye Başkanlığı ve Valiliğimize şükran duydukları ifade ettiler. (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. iki ayak insan etmiyor 07 Ocak 2022 Cuma 16:05:20

    Mark Twain: "Köpekler ve arslanlar bizden daha insanlar."