Okul yöneticileri servis ihalelerinin sonuçlarının muhatabı olmaktan kurtarılmalıdır

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Kırklareli İl Başkanı Selahattin Karanfiler, okul servis hizmetini sunacak gerçek veya tüzel kişi yüklenicilerin belirlendiği ihalelerin, ilçe millî eğitim müdürlüklerince eğitim kurumu bazında merkezi olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Karanfiler, okul yöneticilerinin servis ihalelerinin sonuçlarının muhatabı olmaktan kurtarılması gerektiğini kaydetti.

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Kırklareli İl Başkanı Selahattin Karanfiler, okul servisi ihaleleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, okul servis hizmetini sunacak gerçek veya tüzel kişi yüklenicilerin belirlendiği ihalelerin ilçe millî eğitim müdürlüklerince eğitim kurumu bazında merkezi olarak gerçekleştirilmesi noktasında düzenleme yapılmasını talep ettiklerini belirten Karanfiler, yönetmeliğin okum müdürlerine çok fazla sorumluluk yüklediğini ifade ederek, bunun olumsuzluklarla sonuçlanana ihalelere neden olabildiğini dile getirdi. Karanfiler açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği, eğitim kurumu müdürlüklerine servis hizmetlerinin yürütülmesinin denetimi alanında çok sayıda sorumluluk yüklemiş bulunmaktadır. Söz konusu yönetmeliğe göre eğitim kurumları yönetimleri, taşıma faaliyetini planlamak, okul servis araçlarına, taşımacılara ve ilgili taşıma personeline ilişkin belge ve kayıtları tutmak, talep hâlinde bu yönetmelik çerçevesinde denetim yapacak komisyon, kurum ve kuruluşlara iletmek gibi eğitim-öğretim faaliyetiyle ve okul idaresiyle ilgisi bulunmayan çok sayıda iş ve işlemle sorumlu tutulmaktadır.
Bunun sonucu olarak, eğitim kurumu müdürlükleri, okul-aile birliği başkanlıklarınca gerçekleştirilen ihalelerin sonuçlarına katlanmak, idari ve teknik şartnamelerde yüklenici sorumluluklarını belirleyemedikleri bir ihale sürecinin olumsuz sonuçlarına çözüm aramak zorunda bırakılmaktadır.
Bu nedenle, tıpkı kantin ihalelerinde olduğu gibi, okul servis hizmetini sunacak gerçek veya tüzel kişi yüklenicilerin belirlendiği ihaleler, ilçe millî eğitim müdürlüklerince eğitim kurumu bazında merkezi olarak gerçekleştirilmeli ve bu sayede okul yöneticileri servis ihalelerinin sonuçlarının muhatabı olmaktan kurtarılmalıdır.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol