Öğrencilerden Belediyeye Çağrı

Bu ay gerçekleştirilen Belediye Meclisinde oylanıp kabul edilen şehir içi otıbüs zamları tepki çekmeye devam ediyor. Çalışan vatandaşlara etkinlerinin yanında kuşkusuz en büyük zararı öğrenciler görürken, üniversite öğrencileri sosyal medyadan örgütlenerek bir eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Dün gerçekleştirilen eylemde talep basitti “Otobüs Zamları Geri Çekilsin”.

22 Kasım Cuma Günü Özgürlük Parkında gerçekleştirilen eyleme Kırklareli Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenciler katılım gösterdi. Herhangi bir siyasi oluşum altında değil sadece öğrenim görme hakkı çatısı altında birleşen öğrenciler yaptıkları basın açıklamasıyla Kırklareli Belediyesi’ne çağrıda bulundu ve zamların geri çekilmesini istedi.
“Bizler vatansever, mutlu insanlar kenti Kırklareli'ne yakışır şekilde bir öğrencilik hayatı geçirmek istiyoruz”
Yapılan basın açıklamasında öğrencilerin ödediği faiş yol ücretlerine vurgu yapılarak; “Hepimizin bildiği üzere Kırklareli şehir içi toplu ulaşım araçlarında ulaşıma yüzde 20 lik yapılan zam okuluna gitmek için belediye otobüsüne binen öğrenciden, işyerine gitmek için belediye otobüsüne binen emekçilerimize kadar tüm Kırklareli halkını mağdur etmektedir. Özellikle üniversite öğrencileri olarak beslenme ve barınma ihtiyaçlarını gidermede zorlanırken, bu sıkıntılarımıza çözüm üretilmediği yetmezmiş gibi bir de son yapılan zamlarla ulaşım ihtiyacımızı karşılarken zora düşeceğiz. Üniversitemizi kazandığını heyecan ile öğrenen arkadaşlarımızın Kırklareli'ne geldiklerinde hüsranla karşılaşmaktadır. Bizler hayat pahalılığından dolayı okulu bırakıp memleketine dönmek değil, kepimizi mutlulukla atmak istiyoruz. Bizler vatansever, mutlu insanlar kenti Kırklareli'ne yakışır şekilde bir öğrencilik hayatı geçirmek istiyoruz. Kayalı yerleşkesinde okuyarak şehir merkezinde konaklayan bir öğrencinin günlük yol ücreti 6 TL, aylık ise 120 Türk Lirasıdır. Kavaklı Kampüsünde okuyarak KYK yurtlarında konaklayan öğrenci arkadaşlarımızın durumu ise daha da vahimdir, bu arkadaşlarımız günlük 13 TL yol parası vermektedir. Biz öğrencilerin isteği, her sokağında Mustafa Kemal resimleri ile süslü Kırklareli'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün halkçılık ilkesine uygun olarak kamu hizmetlerinin halk için halkın yararına uygun olarak kullanılmasıdır. Kırklareli Üniversitesi öğrencileri olarak eminiz buradan bildirdiğimiz taleplerimiz yetkililerce dikkate alınacak ve uygulamaya geçilecektir” ifadeleri kullanıldı.
Akıllı kart uygulamasına dikkat çekildi
Öğrenciler taleplerini şu şekilde sırladı; “Kırklareli'nin kalkınmasında önemli bir rol oynayan üniversite öğrencileri olarak taleplerimiz;
2.5 TL iken 3 TL ye çıkarılan şehir merkezi- kampüs ücretlerinin geri çekilmelidir.
Şehir merkezindeki ve Kavaklı ilçesindeki toplu ulaşım hatlarında en kısa sürede akıllı kart sistemi uygulamasına geçilerek öğrenciyi mağdur etmeyecek bir fiyatın belirlenmesini istiyoruz.
Kampüs ve KYK yurtlan arasındaki ücret kaldırılmalı ya da cüzi bir miktar belirlenmelidir.”

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Kimse sesinizi duymaaaaaaaz 24 Kasım 2019 Pazar 07:48:52

    Boşa kürek çekiyorsunuz gençler. Kimse sesinizi duymaz. O sosyal belediyecilik falan seçim öncesi lakırtıları. Dün dündür hesabı.