Öğrenciler Korona Gölgesinde Ter Döktü

Bu yıl da öğrenciler hayallerindeki üniversiteye girmek adına çabaladı. Bu yıl dünyayı etkisi altına alan Covid-19 gölgesinde gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 27-28 Haziran tarihlerinde yapıldı. İlimizden binlerce Türkiye’den 2 milyon 400 bin öğrencinin girdiği sınav önlemler eşlinde gerçekleştirildi. 1 yıl boyunca sınava hazırlanan öğrenciler girecekleri üniversiteyi belirlemek için sınav saatinin 15 dakika öncesi salona girdi. Çocuklarını yalnız bırakmayarak okulların önlerine giden veliler oldukça kalabalık olunca ortaya sosyal mesafenin hiçe sayıldığı görüntüler çıktı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 27-28 Haziran tarihlerinde 3 oturum halinde yapıldı. TYT, AYT, YDT olarak gerçekleşen oturumlara ülke çapında 2.4 milyon öğrenci girdi.
Sınavın birinci oturumu 27 Haziran 10.15'da başlarken 165 dakika sürerek 13.00’da sona erdi. İkinci ve üçüncü oturum ise 28 Haziran Pazar gerçekleşirken bu oturumlar AYT, YDT oldu.
Öğrenciler sınav saatinden 15 dakika önce salondaki yerlerini alarak sınava girdi. Sınavdan kimi öğrenciler gülerek çıkarken, bazı öğrenciler ise gözyaşlarıyla çıktı. Dışarıda bekleyen aileleri ise evlatlarını teselli etti.
Sosyal Mesafe Yalan Oldu
Sınavın öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla koyulan okul bahçelerine girilmemesi kuralı ise pek bir işe yaramadı. Ebeveynler ve öğrenciler okulların duvarlarında oturdular ve çevresinde çocuklarını beklediler. Pek çok vatandaş sosyal mesafe kurallarını ihlal ederken, emniyet güçleri vatandaşları uyardı.
Sınav nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması
uygulandı
Sınav nedeniyle 27 Haziran tarihinde 09.30 ile 15.00 arası 28 Haziran tarihinde 09.30 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirilirken, şu işletme ve kurumlar hizmet vermeyi sürdürdü; Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri (vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebilecektir.), İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, nikah salonları, Nüfus Müdürlükleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.), Akaryakıt istasyonları, İl merkezinde Valilik/ilçelerde Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda (kura ile tespit edilecek) lastik tamircisi, Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi), İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler, Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar, Makama, un ve unlu mamuller, süt, et, balık üretimi gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler, Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar, Oteller ve konaklama yerleri, Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri, 1) Çalışanları inşaat/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma alanı sadece inşaat alanı/maden sahaları ile sınırlıdır.),
m) Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları, n) Daha önceden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içerisinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu; mal, malzeme, ürün, araç-gereç üreten iş yerleri ve tesisler, Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri, İl merkezinde Valilik/ilçelerde Kaymakamlıklar tarafından tespit edilecek ihtiyaca göre kura ile belirlenecek; zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmeler, Sebze/meyve toptancı halleri.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol