Öğrenciler Dertli Mi Dertli!

2021-2022 Eğitim- Öğretim yılıyla birlikte yüksek öğrenim için Kırklareli’ne gelen öğrenciler bir yandan şehrin küçük ve güzel olmasından dolayı mutlu olduklarını belirtirken diğer bir yandan ulaşım hizmetleri ve şehirde konaklama bedellerinin yüksek olmasından dolayı sıkıntılı olduklarını söylüyorlar.

Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren Kırklareli’ne gelen ve yeni öğrenim dönemi için devlet yurtlarının yanı sıra özel yurtlara yerleşen öğrenciler ulaşım hizmetlerinden faydalanmak adına kart işlemleri için uzun kuyruklar oluştururken diğer bir yandan yurtlarda yer bulamayanlar ev aramaya başladı.
Pandemi süreci boyunca öğrenciden yoksun kalan Kırklareli halkı ve esnafı yeniden hareketlenmeye başlanması ardından evlere kiralamaya başladığı görüldü.
Ancak gel gör ki normal şartlarda 700-800 lira civarında olan ev kiraları birden 1300-1500 Liraya yükselmesi dikkatlerden kaçmadı.
Bunun haricinde yemek tüketiminin de birden hareketlenmesini fırsat bilen bazı esnaflar birden bire birçok ürüne zam yapması fırsatçılığın tekrardan ortaya çıkmasına neden oldu.
Şehrimize gelerek evlatlarını teslim eden birçok Öğrenci velileriyle yaptığımız görüşmede “Kırklareli şehri güzel bir şehir. Halkı da birçok konuda yardımsever ancak gel gör ki ev kirası ve konaklama fiyatları konusunda çok yükseklerden uçuyorlar. Ayrıca toplu ulaşım konusunda da ciddi sıkıntıların olduğunu görüyoruz. Bunun için gerekli yerlerin normal şartlarda bu tedbirleri almış olması gerekiyordu. Okulların açılış tarihleri belli olmasına rağmen bunun yapılmamış olması can sıkıcı. İnşallah önümüzdeki günlerde bu sorunlar en aza indirgenir” dediler. (E.Baycan)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Konaklamada yer yok haberleriyle halkımız da iyice abarttı. Bu galeyandan önce 1 olan fiyatı ikiye çıkarmak ne ya ? Sizin evladınız da başka şehirde aynısını yaşayacak şu durumda. Reva mıdır ?

  2. dertsiz mi olsunlar 24 Eylül 2021 Cuma 15:16:56

    Beddua ile öğrenime başlatılan gençler ne kadar korkulduklarının kanıtıdırlar...