Öğrenciden Kırklareli’ne “A”

Bağımsız, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın Türkiye genelinde 26 bin üniversite öğrencisi ile yaptığı “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırmasına katılan öğrenciler Kırklareli’ne 81 puan (A) verdi. 81 puanla Kırklareli’nin 17’nci sırada yer aldığı “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” sıralamasında ilk 10 içinde Edirne ve Tekirdağ’da bulunuyor. Araştırmayı hazırlayan Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel, söz konusu çalışmalarına ilişkin “Bize göre üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir” diyerek hedeflerinden biride “öğrenci kenti” olmak bulunan Kırklareli’ne ip ucu veriyorlar.

Öğrenci dostu üniversite şehirleri sıralamasında 2017 yılında 24’ncü sırada yer alan Kırklareli 2018 yılında 17’nci sırada yer aldı. Bağımsız Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın 2018 yılı sonuçlarına göre 81 il içinde Kırklareli 81 ortalama puanı ile 17’nci sırada yer alırken, listenin başında 90 ortalama puanı ile hiç kuşkusuz “öğrenci kenti” olarak ta anılan Eskişehir bulunuyor.
Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından yapılan araştırma, lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerinden geribildirimler toplayarak hazırlandı. Üniversite öğrencilerinin deneyimlerini ve memnuniyetlerini anlama, şehirlerin daha öğrenci merkezli olma yolunda bir yol gösterici olması açısından önemli olan araştırmadan elde edilen bulgular, öğrencilerin daha bilinçli üniversite tercihleri yapmaları ve şehir yöneticilerinin duyarlılıklarını artırmak amacıyla kamuoyuyla paylaşılıyor.
Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel, araştırmaya ilişkin yaptıkları açıklamada, şehirlerin öğrenci dostu şehirler olabilmesi için işin sadece üniversitelere bırakılmaması, belediye başkanından valisine kadar tüm yerel yönetiminde bu işte paydaş olması gerektiğine işaret ediyorlar. Gerçekleştirdikleri araştırmaya ilişkin Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel’in açıklamaları şöyle;
“İlkini 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz ve şehir yöneticilerinin olmasa da bir kısım ilgili şehir yöneticilerimiz hariç üniversite tercihi yapan gençlerin yoğun ilgilisi gören "Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri [ÖDÜŞ]" araştırmasını 2018 yılında da tekrarlamanın mutluluğunu ve yorgunluğunu yaşıyoruz. Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri sıralaması Türkiye'de Yükseköğretim alanında şimdiye kadar yapılmış en büyük ve yaygın araştırması olan Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırmasının [TÜMA] bir parçasıdır. Araştırma verilerini 81 ildeki 109 devlet ve 63 vakıf olmak üzere 172 üniversitede öğrenim gören 26,513 öğrenciden elde ettik. Sonuçlar; ülkemizde öğrenciler öğrenim gördükleri sadece 27 şehirden memnuniyet hissetmektedir. Buna karşın 48 şehir öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olmayıp öğrencilerin bu şehirden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliği söz konusudur. Ülkemizin üniversite öğrenci başkentleri Eskişehir, Antalya ve Aydın'dır. Araştırmanın en çarpıcı bulgusu ise bir önceki yıla oranla öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşatan illerde önemli bir artış görülmesidir. Bize göre üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur.
Araştırmamızın üniversitelerin, aday öğrencilerin, velilerin ve politika yapıcıların veri ihtiyacını gidermeye katkıda bulunacağını ümit ediyoruz. Araştırma için herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek alınmamıştır.”
İlk 10’da Edirne ve
Tekirdağ da var
Araştırma sonuçlarına göre 81 ilden 48'inde üniversite öğrencilerinin şehirden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliği söz konusu. Söz konusu memnuniyetsizliklerin ayrıntıları
nın araştırılması ise araştırma kapsamı dışında tutulmuş. En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Afyonkarahisar, Kars, Siirt, Karaman, Ardahan, Aksaray, Çankırı, Ağrı, İğdır, Kilis, Bayburt, Bitlis, Yozgat, Muş, Şırnak, Bingöl ve Hakkari olurken üniversite öğrencilerinin en yüksek memnuniyet duyduğu şehirler sırasıyla Eskişehir, Antalya, Aydın, Çanakkale, Muğla, Tekirdağ, İzmir, Edirne, İsparta ve Bursa seçilmiş. Kırklareli ise ilk 10 içinde henüz yer alamazken listenin 81 puanla (A) 17’nci sırasında yer almış.
Bütün şehirlerin puanlarından elde edilen ortalamaya göre şehirlerin üniversite öğrencilerini memnun etme ortalaması 64 olarak belirlenmiş.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol