Obezite tehdidine karşı 3 kilometre pedalladılar

Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi, obezite tehlikesine karşı dikkat çekmek için 3 kilometrelik bir mesafeyi bisiklet turu ile aştı. Ambulans ve trafik ekipleri nezaretinde gerçekleşen bisiklet turu için ‘Pedallamaya başlıyoruz, kiloları yakıyoruz’ sloganı ifade edilerek Eski İstanbul Yolu Kipa arkasından yola çıkıldı.

Günümüzün önemli sağlık sorunlarından birisi olan obeziteye karşı dikkat çekmek için ‘Pedallamaya başlıyoruz, kiloları yakıyoruz’ ile 3 kilometrelik mesafeyi pedallayan Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi Bisiklet Kulübü, turun ardından meyve yiyerek dinlendi. Sağlıklı yaşamın önemine dikkat çeken Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Gönül Canan,”Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi bu sene bisiklet kulübü kurdu. Bu da ilk etkinliğimiz ve her etkinliğimizin bir konusu olacak. Çünkü toplumda farkındalık oluşturmak istiyoruz” sözlerini dile getirdi.
“Amacımız obezite tehlikesine dikkat çekmek”
Yeni kurulan bisiklet kulübü ile anlamlı etkinlikler gerçekleştirmek istediklerini ifade eden Müdür Canan, “Bu etkinliğimizin, bisiklet turumuzun amacı da obezite tehlikesine dikkat çekmekti. Çünkü Türkiye’de biz yıllarca Batı’nın sorunu gibi düşündük ama sinsi bir şekilde Türkiye’de de arttığını gördük” sözlerini ifade etti.
“Türkiye’de nüfusun yüzde
30’unun obezite sınırında…”
Obezitenin Türkiye için de önemli tehditler arasında yer aldığını ifade eden Müdür Canan, “Fast food denilen hızlı tüketim besin maddelerinin tüketiminin artması, şekerli gıdaların artması ve tüketiminin hızlanması. Sonucunda şu an Türkiye’de nüfusun yüzde 30’unun obezite sınırında olduğu açıklandı. Bu gerçekten çok ciddi bir rakam. Öğrencilerimizin kurduğu bu bisiklet kulübüyle Kırklareli’nde ve siz basın mensuplarının yardımıyla Türkiye’de obezite tehlikesine dikkat çekmek istiyoruz. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz, hareket etmenin, sağlıklı beslenmenin farkına varsınlar istedik. Bu konuyu zaten derslerde de gündeme getirdik.
Bisiklet kulübümüz yeni kuruldu. Şuan 30 civarında öğrencimiz var. Öğretmenlerimiz de bu grup içerisinde var. Okul idaremizle, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile böyle güzel etkinlikler gerçekleştirmek istiyoruz. Hem hareket edeceğiz hem de çeşitli konularda ve toplumda farkındalık yaratacağız. Bu gün 3 kilometreyi bisikletler ile bunun için kat ettik” dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol