Neyse ki herkes duyarsız değil!

Şeytandere’deki evsel atıklarla oluşan kirliliğin boyutu giderek artarken oluşan bu kirlilik duyarlı vatandaşlarında dikkatini çekiyor. Kırklareli Kent Konseyi bünyesindeki Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’da yaşanan kirliliğe kayıtsız kalmayanlardan. Gelen şikayetleri de dikkate alan Çalışma Grubu üyeleri geçtiğimiz günlerde yaşanan balık ölümleri ile dikkatlerin üzerine çekildiği Şeytandere mevkiinde temizlik çalışması yaptı. Duyarsız vatandaşların çevreye saçtığı atıklar bu kez duyarlı vatandaşlarca toplandı. 

Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu üyeleri, Şeytandere’deki olağanüstü boyuttaki kirliliği görüntülemekle kalmadı, çevredeki gençlerle el birliği içinde bizzat alanın temizlenmesini sağladı.
Kırklareli Merkez İlçede bulunan Şeytandere’de yaşanan kirlilik Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu üyelerince görüntülendi. Kendilerine gelen ihbar üzerine ilgili mevkiiye giden Çalışma Grubu üyeleri, karşılaştıkları kirlilik karşısında büyük şaşkınlık yaşarken, sonrasında çevredeki duyarlı gençlerin de desteğiyle evsel atıklarla dolu dereyi ve dere kenarını çöplerden temizledi.
Balık ölümleri de yaşanmıştı
Bir süre önce kirlilik nedeniyle yaşanan toplu balık ölümleri ile ülke gündeminde yer alan Şeytandere, şimdi de evsel atıkların suyun üstünde yüzdüğü, dere kenarında sıralandığı olağanüstü boyuttaki kirlilik ile gündeme geldi. Cam şişeden plastiğe, kâğıttan naylon poşetlere kadar sayısız evsel atığın, dere suyu içinde ve dere kenarındaki alana dağıldığını görüntüleyen Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, yaşanan kirliliğe isyan ederken, başta alana pikniğe gelen vatandaşların sorumsuzca attığı çöplerden derenin bu hale geldiğini ifade etti.
Zaman zaman çocukların yüzmeye geldiği, sokak hayvanlarının ise susuzluğunu giderdiği Deredeki kirliliğin insan sağlığı için büyük tehdit oluşturduğunu ifade eden Çalışma Grubu üyeleri, alanı görüntülemeye gittiklerinde de derede yüzen çocuklar olduğunu belirtti. Dere içindeki ve dere kenarındaki atıkları kendi imkânları ile temizleyen üyeler, topladıkları çöpleri güvenli bir alanda yakmak suretiyle de imha etti. Çevredeki bazı gençlerin de kendilerine yardımcı olduğunu ifade eden Çalışma Grubu Üyeleri, olayın tek olumlu yanının gençlerin çevreye duyarlı olmak konusunda yönlendirmeye açık olmaları olduğunu belirtti. (Kent Konseyi)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. temizliğe imanları yok 23 Temmuz 2019 Salı 13:29:57

    Batıda domuzlar gibi yiyip içip arkalarında çöplük bırakıp defolup giden "parti animalları"nın doğuda aynı şeyleri yapıp arkalarında çöplük bırakıp defolup gidenleri için "piknik animalleri" denilmesi boşuna değil.