Neden 30 milyon TL borçlanılıyor?

Çöpten elektrik üreten ve bu uygulaması ulusal basında sıkça yer alan Kırklareli Belediyesi, bu elektriğin fazlasını satarak 24 milyon 720 bin TL gelir elde ettiğini açıkladı. Yine Kapalı Pazar Yeri dükkan satışlarından muhammen bedeller üzerinden ortalama 16 milyon TL gelir elde edecek olan belediyenin kasasına 55 milyon TL’ye yakın kaynak girmiş olacak. Bu rakam, 2018 Mali Yılı bütçesinde geliri 122 milyon, gideri ise 147 milyon TL olarak açıklanan belediyenin aradaki 25 milyon TL’lik açığı kapatmaya dahi yetiyor. Ayrıca daha önce Yeni Hastane önündeki dükkanları satmış olan belediyenin, ilerleyen süreçte Yeni Otogar’da yer alacak 16 ofis ve 16 bilet satış gişesinden elde edeceği kira ile 28 dükkan, 1 market ve 1 kafeteryadan elde edeceği kira veya satış bedelleri de kasasına kazanç olarak girecek.

Kırklareli Belediye Başkanlığı, Kapalı Pazar Yeri ve Yeni Otogar inşaatlarının bütçe sıkıntısını çözebilmek için geçtiğimiz ay, İller Bankası’ndan 30 milyon TL kredi çekebilmek için karar almıştı. Bu parayı projelerin ilerlemesi için kullanacak olan belediyenin, çöpten ürettiği elektriğin fazlasını satarak elde ettiği 4 milyon TL ise, neredeyse çekilecek krediye yakın bir meblağ olarak ortada duruyor.
Bugünkü kur hesabına göre 24 milyon 720 bin TL yapan bu meblağ, İller Bankası’na borçlanılacak olan krediye ihtiyaç bırakmayacak ciddiyette bir rakam. Bunun yanı sıra Kapalı Pazar Yeri’nde faaliyete geçecek olan dükkanları satışa çıkaran Belediye, buradan da muhammen bedel toplamı olarak 16 milyon TL gelir elde edecek. Böylece çöpten üretilen elektrik fazlasının satılması ve satıştaki dükkanlardan olmak üzere belediyenin kasasında yaklaşık 55 milyon TL para olmuş olacak.
İlerleyen günlerde Yeni Otogar bölgesinden de dükkan satışı yapma ihtimali olan belediyenin, Yeni Devlet Hastanesi önünde yapılan dükkan satışlarından aldığı rakamı da göz önüne alınca, miktar daha da yükseliyor. Elektrik fazlası ile dükkan satışlarından elde edilen gelir Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın, 2018 mali yılı bütçesindeki 25 milyon TL’lik açığı kapatmaya dahi yetiyor. Bilindiği üzere belediyenin 2018 yılı bütçesi için 122 milyon TL geliri, 147 milyon TL ise giderinin olduğu belirtilmişti. (ÖZNUR TÜZÜN)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol