Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Şensoy Kırklareli'ndeydi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy dün Kırklareli'nde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi, yöneticilerle biraraya geldi. Kırklareli Valisi Osman Bilgin'i makamında ziyaret ettikten sonra ilimizdeki eğitim camiası ile buluşan Bakan Yardımcısı Şensoy, yaptığı konuşmasında; Mesleki eğitim merkezlerinde 450 bin civarı öğrenci bulunduğunu dile getiren Şensoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği 1 milyon hedefine bu yılın sonuna kadar ulaşmayı hedeflediklerini anlattı. Kütüphanesi olmayan okulun kalmadığını ifade eden Şensoy, çevre dostu okul çalışmalarının da iyi şekilde ilerlediğini belirtti.
Mesleki okulların çalışmalarına önem verdiklerini belirten Şensoy, "Mesleki okullarımız ekmek üretimine başladı. 12 okulumuzda ekmek üretim tesisi kurduk ve üretmiş oldukları ekmekleri, ihtiyacı olan ailelere dağıtıyoruz, bir nebze katkı olması açısından. Sayın Bakanımız, bakan yardımcısı olduğu dönemde mesleki eğitime çok fazla önem verdi" dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy dün İlimizi ziyaret etti…
Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Şensoy ilk olarak Kırklareli Valisi Osman Bilgin'i Valilik makamında ziyaret etti.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali Bilgin ile Valilik Makamında İlimizdeki eğitim ve öğretim faaliyetleri ile eğitim alanında devam eden ve planlanan yatırım ve projeler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.
Valilik ziyaretinin ardından Bakan Yardımcısı Şensoy, Vali Bilgin ile birlikte “İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı”nı İl Milli Eğitim Yöneticileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve ilimizdeki Okullardaki Eğitim Yöneticilerin katılımıyla Halk Eğitimi Merkezinde gerçekleştirdiler. Toplantıda ilimizin okul öncesi eğitimden başlayarak yükseköğrenime kadar uzanan her kademede eğitimin kalitesinin arttıracak öğretmen ve öğrenci odaklı projeler ile okullaşma başta olmak üzere her türlü eğitim yatırımı faaliyetleri geniş kapsamlı olarak ele alındı.
Bakan Yardımcısı Şensoy burada yaptığı konuşmada, Millî Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının ortak hazırladığı rehberlerle salgın sürecinin başarılı şekilde geçirildiğini söyledi. Uzaktan ve yüz yüze eğitimin bu süreçte iyi geçtiğini belirten Şensoy, "Bakanlık olarak yeni dönemde belli başlı noktalara odaklandık. Bunlardan biri, okul öncesi ve temel eğitim; ikincisi mesleki eğitim ve üçüncüsü de öğretmenlerin mesleki gelişimi yönünde." diye konuştu.
Bakanlık olarak salgın sürecinde de güzel çalışmalar yaptıklarını ifade eden Şensoy, şunları kaydetti: "Kovid-19 ortamında yüz yüze eğitime geçsek bile sadece eğitim öğretimi sürdürmenin hedef olmadığı bu süreç içinde şûramızı yaptık, uzunca bir aradan sonra. Meclisimizle çalışarak Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteğiyle Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu çıkardık. Bu süreçte mesleki eğitim merkezlerine olan ilgiyi artırma adına 3308 Sayılı Yasa çıktı. Bu Yasa, mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilerimize büyük avantajlar sağladı. 9, 10, 11. sınıftaki öğrencilerimiz asgari ücretin üçte biri; 12. sınıftaki öğrencilerimiz de asgari ücretin yarısı kadar hem gelir elde ettiler hem de çalışarak bir meslek öğrendiler."
Mesleki eğitim merkezlerinde 450 bin civarı öğrenci bulunduğunu dile getiren Şensoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği 1 milyon hedefine bu yılın sonuna kadar ulaşmayı hedeflediklerini anlattı. Kütüphanesi olmayan okulun kalmadığını ifade eden Şensoy, çevre dostu okul çalışmalarının da iyi şekilde ilerlediğini belirtti.
Mesleki okulların çalışmalarına önem verdiklerini belirten Şensoy, "Mesleki okullarımız ekmek üretimine başladı. 12 okulumuzda ekmek üretim tesisi kurduk ve üretmiş oldukları ekmekleri, ihtiyacı olan ailelere dağıtıyoruz, bir nebze katkı olması açısından. Sayın Bakanımız, bakan yardımcısı olduğu dönemde mesleki eğitime çok fazla önem verdi." dedi.
Gerçekleşen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısının sonrasında, Vali Osman Bilgin, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy ile birlikte, İlimiz Merkezinde Korunması Gerekli Kültür ve Tabiat Varlığı statüsünde bulunan ve uzun yıllar şehrin eğitimine Kocahıdır İlkokulu olarak hizmet vermekte iken okulun kapatılması ile bir süre Olgunlaşma Enstitüsü’nün kuruluş binası olarak hizmet veren tarihi binada Valiliğimiz İl Özel İdaresi tarafından tarihi kimliğine uygun olarak başlanan Restitüsyon ve Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Şensoy ilimiz ziyareti kapsamında son olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan’dan brifing aldı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasını gezerek, hizmet birimlerinde incelemelerde bulundu. (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol