Milletvekillerimiz yemin etti

TBMM Genel Kurulu'nda, 27. Dönem 1. Yasama Yılı başladı. TBMM Genel Kurulu, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumu nedeniyle ikinci en yaşlı üye sıfatıyla İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı.
Kırklareli Milletvekillerimiz; AK Parti’den Selahattin Minsolmaz, CHP’den Turabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu da törende yeminlerini ettiler…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Meclis'i 7 Temmuz Cumartesi günü açıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan görevi devarlan Durmuş Yılmaz, Meclis kürsüsünden milletvekillerine seslendi ve ardından yemin etti. Geçici Meclis Başkanı Yılmaz'ın yemin etmesinin ardından 600 milletvekilinin yemin töreni gerçekleştirdi.
İlk yemini eden Geçici Meclis Başkanı, İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz oldu. Mazeret bildiren milletvekilleri de il sırasını beklemeden milletvekili andını içerken, Başbakan Binali Yıldırım da ilk yemin edenler arasında yer aldı.
TBMM Genel Kurulundaki yemin törenini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, YSK Başkanı Sadi Güven, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, yabancı misyon temsilcileri de izledi.
Törende 81 ilimizin milletvekilleri alfabetik sırayla kürsüde yeminlerini okudular. Trakya Bölgemizden Edirne Milletvekillerimiz CHP'den Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, AK Parti'den Fatma Aksal ve İyi Parti'den Orhan Çakırlar yemin ederek görevlerine başladılar.
Daha sonra Kırklareli Milletvekillerimiz; AK Parti’den Selahattin Minsolmaz, CHP’den Turabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu da yeminlerini okudular. Daha sonra ise Tekirdağ Milletvekilleri kürsüdeydi; AK Parti’den TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, CHP’den Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygün ve Candan Yüceer ile İYİ Parti’den Enez Kaplan ant içtiler.
Milletvekilleri, göreve başlarken şu şekilde ant içiyorlar;
"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim."
Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edebilecek. Milletvekilleri ant içerek göreve başlayacak. Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak. 24 Haziran seçimindeki Cumhurbaşkanı Seçimi'ni kazanan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de 9 Temmuz Pazartesi günü (bugün) saat 16.00'da yemin edecek. Yeminin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş töreni düzenlenecek.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. buyrun meclis namazına 10 Temmuz 2018 Salı 14:23:35

    İşlevsiz yetkisiz yaptırımsız milletsiz vekiller otudukları yerde yirmi biner millettin aşından kesilmiş maaşlarını alıp günlerini gün edecekler mecliste demokratik dekorasyonlar olaraktan! Bu süs objelerinin tümünün birlikte el kaldırarak ortak karar alacakları tek husus maaşlarının arttırılması yönünde verilmiş önerge olacaktır.

  2. Kırklarelimiz 3 milletvekili arasına bir bayan vekil sığdıramamış ve diğerleri ise 7 ve 4 kişilik kontenjanlarına rağmen en azından birer bayan ile temsil edilecekler. Bakın özlü bir söz vardır "hayvanları sevmeyen insanları hiç sevemez" diye. Bu şu demektir "erkek de olsa dişi de olsa aslan aslandır". yani bu da şu demektir kadınları erkeklerden ayıranlar insanları birbirinden ayırmış olur ayrımcıdırlar. ayrımcı insan insan sevmediği için zaten otomatikman hayvan sevemez. yani bu durumda kadın milletvekili çıkarmayan kırklareli'de ayrımcılık var demektir. benim önerim eşit sayıda kadın ve erkeğin vekil adayı olması ve payların bir kadın bir erkek olarak dağıtılması.