Milletvekili Gündoğdu; "Basın hürdür, sansür edilemez"

CHP Kırklareli Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı üyesi Vecdi Gündoğdu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Gündoğdu mesajında şunları kaydetti; "Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü, temel bir insan hakkıdır. Bu hakkın demokratik hukuk devletinde anayasal güvence altında olması esastır. Halkın gerçekleri öğrenme ve bilgi edinmesi, evrensel meslek kuralları kapsamında görev yapan basın emekçileri tarafından gerçekleştirilmektedir.
Basın hürdür, sansür edilemez. Basın özgürlüğü denilince sadece sansür veya basının siyasal iktidara karşı özgür olması akla gelmemelidir. Asıl basın özgürlüğü, gazetecilerin, basın çalışanlarının patronlarına karşı özgür olmalarıdır. Bu özgürlük ve teminat, gazetecilerin görevlerini meslek kuralları kapsamında sürdürebilmelerinin asgari şartıdır. Bugün ülkemizin dört bir yanında yaşam mücadelesi veren yerel ve ulusal gazete ve televizyonlarda çalışan basın emekçilerimiz asgari ücretin altında sigortasız çalışmaya zorlanmaktadır. Çok düşük ücretlerle, çok güç çalışma koşullarında doğru ve tarafsız habercilik yapmaya çalışan emekçiler gerekli yasal güvencelerle korunmalı, iş güvenliği sağlanmalı, çalışma koşulları çağdaş düzeylere getirilmelidir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününün ülkemizde basın emekçilerinin sorunlarının çözüldüğü, emekçilerin bağımsız ve özgür gazetecilik yapma onurunu ve keyfini yaşadığı günlerin habercisi olmasını diliyor, tüm basın emekçilerinin anlamlı gününü canı gönülden kutluyor, saygılar sunuyorum."

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Bunlar çok güzel temenniler. Basın siyasal iktidara karşı olduğu gibi siyasal muhalefete karşı da özgür olmalıdır ama değil mi ? Hani şu Gürsel Tekin kafasında olmamak gerekli. "İktidara geldiğimizde şu şu şu gazetelere ertesi sabah el koyacağız" gibi. Bir de şu siyaset dilinin işine gelmeyen haberler karşısında "yandaş basın candaş basın" ayrımcılığı da yok di mi ?