"Millet İradesinin yanında, vesayet zihniyetinin karşısındayız"

Memur Sen Kırklareli İl başkanlığı, STK temsilcilerimiz, ve odalarımız darbeci zihniyete karşı tek ses oldular. Memur Sen İl Başkanı Selahattin Karanfiler yaptığı basın açıklamasında; "Bütün darbe heveslileri, vesayet sevdalıları bilmelidir ki, 250 şehidimizin kanıyla 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı yazılan manifesto bu ülke için sadece bir milat değil, kanla imzalanmış bir ahittir" derken. Kırklareli'nin Odaları yaptıkları ortak açıklamada; "Aziz milletimiz Türk Milletinin bütünlüğünü bozan
demokrasiyi ve halk iradesini askıya almaya ve yok saymaya yönelik ihanette bulunan hainlere karşı her zaman tek vücut olup, gereken cevabı vermeye hazırdır" dediler...

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İl Başkanlığı dün saat 14.00'de Dingiloğlu parkında sivil toplum kuruluşları ile birlikte demokrasi ve darbeler hakkında bir basın açıklamasında bulundu.
Açıklamada şunlar kaydedildi; "Kendisini millet iradesinin üzerinde gören bir grup emekli amiral vesayet dönemlerine özlem duyan bir açıklama yayınladılar. Millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığı bu açıklamayla, Silahlı Kuvvetler dâhil olmak üzere devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlık açık edildi.
Milletin inancından, iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş, millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı olan bu asker emeklilerinin aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilenmektedir. “Deniz kuvvetleri emeklisi” sıfatıyla yayınladıkları bildiri içerik itibariyle göstermiştir ki bunlar olsa olsa “amiral eskisi”dir. Eski düzenin kafasını konuşturan bu 103/104 vesayet mankurtu; Kanal İstanbul ve Montrö anlaşmasına dair cümleler üzerinden “fikir beyanı” adı altında çeşitli iletişim kanallarından gece yarısı deklare ettikleri “muhtıra çağrışımlı” bir açıklamayla siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetlerini beyan etmişlerdir.

Kimi çevrelerin içeriğindeki darbe hevesini örtmeye, tahfif ederek masumlaştırmaya ve üstelik sahiplenmeye kalkıştığı bu açıklama, her ne kadar darbeci kafanın sefaletini gösterse de görmezden gelinebilecek bir durum değildir. Bu milletin bırakın açıktan darbe çağrısına, iradesine yönelik hiçbir vesayet imasına tahammülü yoktur. Bu nedenle emekli de olsalar siyasete müdahale etme hastalığı nüksedenlere milletin sessiz kalması düşünülemez. Milletimiz, açıklamayı yapanlar ve yazanlar kadar yazdıranların ve yayanların da farkındadır.
15 Temmuz’da kursaklarında kalan heveslerini FETÖ ayarlı açıklamanın satır aralarına gizlenmiş bir şekilde görüyor, kirli niyetlerini not ediyoruz. 15 Temmuz gecesi bütün vahşetiyle uygulanan ihanet planlarının milletimizin çelik göğsüne çarparak nasıl suya düştüğünü hatırlatıyor, bu açıklamayla aşikâr edilen kirli niyetlerin de aynı şekilde milletin maşeri vicdanında mahkûm edilerek tarihin kirli sepetine gönderildiğini, gönderileceğini ilan ediyoruz.
Amiral eskilerinin bu açıklaması, Silahlı Kuvvetler bünyesinden vesayetçileri ayıklama, hainleri temizleme politikasının doğruluğunu teyit ve te’kit etmiştir. Vesayet virüsünden kurtulamamış, ihanet zehrini damarlarından atamamış bir kısım mütekait askerin sözde beka endişesi kisvesiyle siyasete müdahale etme cüretleri; milletin gözünde ihanetin, akılsızlığın ve ahlaksızlığın göstergesidir. Hâlbuki ülkenin bekasını, milletin egemenliğini tehlikeye sokan şey 10 yılda bir yapılan darbelerdir. Bu darbelerle milletin kayaklarının nasıl sömürüldüğü, ülkenin dış mihrakların operasyon sahası haline nasıl getirildiği milletin malumudur.
Unutulmamalıdır ki 15 Temmuz gecesi darbeyi önleyen, darbecilere meydanları dar eden millet, Türkiye’nin tarihinden vesayetin izlerini, yarınından muhtıra ve darbe fikrini söküp atmıştır. Bütün darbe heveslileri, vesayet sevdalıları bilmelidir ki, 250 şehidimizin kanıyla 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı yazılan manifesto bu ülke için sadece bir milat değil, kanla imzalanmış bir ahittir. Bizler, darbenin kendisi bir yana imasına dahi tahammülümüzün olmadığını; şehitlere verdiğimiz ahdimizin arkasında, millet iradesinin yanında, darbelerin ve ihanetin karşısında durmaya devam edeceğimizi herkese ilan ediyoruz.
Türkiye artık darbecilerden hesap sorulan bir ülkedir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 103/104 amiral eskisi ve açıklamaları hakkında soruşturma başlatmış olmasını yerinde buluyor, faillerle birlikte iştirakçileri ve azmettiricileri de ortaya çıkaracak bir hukuki sürecin işleyeceğine inanıyoruz.
Biz de Memur-Sen olarak 81 ilde milletin iradesine karşı bir müdahale hevesi olarak gördüğümüz bu meş’um açıklama ve o açıklamaya imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Hazırladığımız dilekçeyi savcılığa teslim etmek için bir araya geldik. Millet olarak, irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz. Vesayet sevdalılarına hadleri bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir. Öte yandan bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir."
"Aziz milletimiz
hainlere karşı, gereken
cevabı vermeye hazırdır"
Yine altında Kırklareli Esnaf Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Ziraat Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin imzalarının bulunduğu Odalarımız aşağıdaki bildiriyi yayınladılar;
"Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik bir hukuk devletidir. Millet iradesini yoksayan ve darbeci fikirleri içeren yaklaşımlar, her zaman hezimet yaşamaya mahkumdurlar. Milletimiz; darbe girişimlerine karşı en son cevabı net bir şekilde 15 Temmuz'da vermiş, demokrasiye bağlılığı, basiretli duruşu ve onurlu mücadelesi ile millet iradesine ve demokratik değerlere bağlılığını göstermiştir.
Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürmek amacıyla milli hassasiyetlerimizi kendi milletine karşı kullanan her kim olursa olsun milletine ihanet etmiştir.
Aziz milletimiz Türk Milletinin bütünlüğünü bozan demokrasiyi ve halk iradesini askıya almaya ve yok saymaya yönelik ihanette bulunan hainlere karşı her zaman tek vücut olup, gereken cevabı vermeye hazırdır." (F. Kurtbayram )

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. "paranoyak olmamız takip edilmediğimiz anlamına gelmez"