“Millet Bahçesi Kırklareli için büyük bir kazanımdır”

Kırklareli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, esnaf camiası olarak, Kırklareli’nde yapılacak olan Millet Bahçesi projesini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Emeği geçenlere şükranlarını sunan Şeker; “Millet Bahçesi Kırklareli için büyük bir kazanımdır” ifadelerini kullandı…

Kırklareli’nde “Festival Alanı” olarak bilinen bölgeye Millet Bahçesi yapılması projesi hemen her kesimden büyük bir ilgi ve memnuniyetle karşılanıyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Kırklareli Valisi Osman Bilgin önderliğinde bir basın açıklaması düzenlenmiş, projenin ihalesinin 20 Aralık 2021 tarihinde yapılacağı belirtilmişti. Kırklareli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker de yaptığı açıklamada esnaf camiası olarak bu projeden duydukları mutluluğu ve heyecanı ifade etti. Şeker açıklamasında şunları söyledi; “Bizler Kırklareli esnaf camiası olarak Millet Bahçesi projesini büyük bir sevinç ve memnuniyetle karşılıyoruz. Ülkemizin birçok bölgesinde yapılan bu güzel projenin ilimizde de gerçekleşecek olması bizleri mutlu etmektedir.

İnsanımızın ailesi ve sevenleri ile rahat ve huzurlu bir ortamda, şehrin karmaşasından uzakta vakit geçirebileceği, nefes alabileceği, dinlenebileceği büyük bir Millet bahçesi Kırklareli için çok önemli bir kazanımdır. Bu bağlamda başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Kırklareli Valimiz Sayın Osman Bilgin’e, Milletvekilimiz Sayın Selahattin Minsolmaz’a ve bu projede emeği geçen tüm idari-mülki amirlerimize, katkısı bulunan oda, STK temsilcilerimize sonsuz şükranlarımız sunuyorum. Bizler Esnaf Odaları Birliği olarak bu projenin arkasındayız ve üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.
Kırklareli Millet Bahçesi
Kırklareli Valiliği Millet Bahçesi projesinin detayları hakkında şu bilgileri vermişti;
“21 Aralık tarihinde TOKİ tarafından ihalesinin yapılacağı, şehircilik adına önemli bir adım olarak kabul edebileceğimiz; tarihi, kültürel ve doğal özellikleri koruyan, sosyokültürel hayata dair önemli yansımalar sunan, kent kimliği ve ekolojisine değer katan, şehrin ve ülkenin prestijine katkı sağlayacak simgesel yeşil alanlar olarak ülkemiz genelinde birçok şehirde yaygınlaştırarak devam ettiğimiz uygulamalarımızdan biri olan Kırklareli Millet Bahçesi projesi ile kent merkezimizde dahi vatandaşlarımızın doğayla buluşabileceği, rekreatif gereksinimlerinin karşılandığı, afet anında kentin toplanma alanları olarak kullanılabilecek yeni yeşil, ferah yaşam alanları oluşturma hedefini taşıyoruz. Millet bahçesi projemiz ile kentimize estetik, ekolojik, sürdürülebilir ve rekreatif değeri yüksek açık ve yeşil alanların kazandırılması, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kentsel yaşam kalitesi daha yüksek kentlerde yaşamasına katkı sağlanması, yapısal ve bitkisel bütün unsurları ile yer aldığı kente ve coğrafyaya özgü değerleri ön planda tutan, gelecekte 21. yüzyıl kentlerinin kültürel peyzaj kimliğini temsil edecek özgünlükte açık ve yeşil alanların kazandırılması, bunlara ek olarak tarihsel süreç içerisinde toplumlara demokratik, sosyal ve ekonomik yararlar ile sağlık ve ekolojik sürdürülebilirlik alanlarında katkılar sağladığını bildiğimiz kültürümüzün önemli bir parçası haline gelen ‘bahçe’ kavramının ‘millet’ unsuru ile birleştirilerek tamamlandığı ve birçok açıdan örnek teşkil edecek nitelikteki millet bahçesi uygulamalarının ülkemiz genelinde yaygınlaşarak yeşil alan miktarının artırılmasına devam etmek önem taşımaktadır. Kent yaşamına, doğaya, insana fayda sağlayacak şekilde belirlenmiş kriterler doğrultusunda, yaklaşık 55.000 m2 alanı ile inşasına başlanacak ‘Kırklareli Millet Bahçesi’ projemizin her yaştan insana hitap edebilecek nitelikte olmasına özen gösterilmiştir. Proje içerisinde çocuk ve gençlerimiz için aktivite alanları, sosyal ve kültürel faaliyetler için konser-festival alanları, bisiklet-koşu-yürüyüş alanları, piknik alanları, su öğeleri ve yeme-içme birimleri gibi sosyal donatılarımız bulunacaktır. Amacımız kentimiz için bir cazibe merkezi oluşturarak vatandaşlarımıza sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda önemli ölçüde değer sağlayacak yaşam alanları elde etmektir.
Sayın Cumhurbaşkanımızın “Şehircilik geleneğimizin sembolleri olacak.” ve “Amacımız, Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan şehircilik kültürümüzün en güzel örneklerini ihya etmek, yaşatmaktır. Millet Bahçesi projelerimizi, insanı merkeze alan medeniyetimizin bize yüklediği bir sorumluluk olarak görüyoruz.” şeklinde nitelendirdiği ‘81 ilimize 81 milyon metrekare millet bahçesi’ hedefi ile kültürel mirasımızın ve kültürel peyzaj değerlerimizin bir parçası olan unutulmuş millet bahçesi kavramını, tarihsel süreç içindeki kimliği, kültürel birikimi ve genel karakteristiği çerçevesinde, çevresel ve ekolojik yapısı ile birlikte ele alarak kentsel mekandaki açık yeşil alanlar olarak yeniden canlandırmak önem taşımaktadır. Bu hususlar çerçevesinde yapımına başlanacak olan Kırklareli Millet Bahçesi projemizde amacımız vatandaşlarımızın yalnızca sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap vermesi değil kentimizin doğal dokusuna, çevreye ve insana uyumlu anlayışta olmasına dikkat etmek olmuştur. Sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda değeri olan kamusal yeşil alan niteliği dışında günümüzün en öncelikli sorunlarından biri olan iklim değişikliği konusunda da ciddi ölçüde fayda sağlayacak çalışmalarımızdan olan millet bahçeleri projelerimiz ile oluşturduğumuz yeşil alanlarımız ve ekolojik koridorlarımız, bu konudaki mücadelemizin en önemli bileşeni haline gelmiştir.
Kırklareli Millet Bahçemiz, kent içinde eski bilinen adı ile Tren Gar Alanı içerisinde Kırklareli Kültür Varlıkları Envanterinde kayıtlı 8 adet tescilli tarihi yapımız bulunmaktadır. Eski Tren Gar Alanında bulunan 1910 yılında yapıldığı bilinen yapıların tarihi süreci dolayısıyla iktisadi ve askeri önem içermesinin yanı sıra uzun yıllar yolcu taşımacılığında kullanılmış ve 1987 yılında bu kullanımı son bulmuştur. O yıllara kadar faal olarak çalışan İstasyon Binası kullanımı son bulduktan sonra müştemilatları ile birlikte terkedilmiş halde bırakılmıştır. Kentimizin merkezinde yer alan yanında bulunduğu mahalleye de adını veren İstasyon Binası ve müştemilatlarının tarihi önemde olması; atıl durumdan kurtarılmasını ve tescilli yapılarımızın her birine işlevsellik kazandırılarak vatandaşlarımızın kullanımına imkan verecek şekilde çalışma yapılmasını zorunlu kılmıştır. 2020 yılında Kırklareli Valiliğimiz tarafından eski İstasyon Binamızın restorasyonuna başlanmıştır. Mevcut restorasyon projesinde sona yaklaşılmış iken tescilli diğer yapılarımızın da tarihi değerleri göz önünde bulundurularak rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlandı. Millet Bahçesi projesi ile eş zamanlı olmak üzere tescilli yapıların çalışması; her birine ayrı bir fonksiyon kazandırılarak, tarihi ve mimari dokularının korunmasına özen gösterilerek kentimize sosyal ve kültürel anlamda fayda sağlayacak şekilde devam

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. ALİ FUAT BEY DURUŞUNUZDAN BELLİ SİZDE KİREÇLENME VAR. BENCE BİR ROMATOLOJİYE GÖRÜNÜN DERİM ÖNLEM ALMAZSANIZ YÜRÜRKEN EL SALLAYAN GEL GEL BALON ADAMLARA DÖNERSİNİZ DEMEDİ DEMEYİN.

  2. Sn Başkan esnafın kan ağladığı siftah yapmadığı halkın krizden dolayı belini doğrultamadığı bir ortamda m2 ye düşen yeşil alan itibarı ile en yüksek illerden biri olan şehrimizde kalkıp millet bahçesi projesini allayıp pullamak biraz abesle iştigal olmuş keşke buraya harcanan para ile bir yatırım yapılsa da gençler şehri terketmese şehrinde çalışmak zorunda kalsaydı.

  3. daha önce yazmıştık 18 Kasım 2021 Perşembe 21:01:42

    İki yorumcuyu da kutlarız. Onca sefalet içinde millette sanki bahçeleyecek hal ve istek kalmış gibi...