MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğuna 33 meslek daha ilave edildi

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Söz konusu tebliğ ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 48’den 81’e çıktı. 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan üçüncü Tebliğ ile de 33 meslekte daha MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2017/1 sıra numaralı tebliğinde yer alan 33 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (25.09.2018 tarihinden sonra) çalıştırılamayacak.
Tebliğde yer alan meslekler şunlar: Bitim İşlemleri Operatörü, Boyama Operatörü, İplik Bitim İşleri Operatörü, İplik Eğirme Operatörü, Makine Montajcısı, Makine Montajcısı, Metal Kesimci, Metal Kesim Operatörü, Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi, Metal Levha İşleme Tezgâh Operatörü, Motosiklet Bakım Onarımcısı, Motor Testçisi, Otomotiv Boyacısı, Otomotiv Boya Onarımcısı, Otomotiv Kaportacısı, Otomotiv Montajcısı, Otomotiv Prototipçisi, Otomotiv Sac Şekillendirmecisi, Otomotiv Sac Şekillendirmecisi, Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı, Ön İplik Operatörü, Ön Terbiye Operatörü, PVC Doğrama Montajcısı, Refrakterci, Takım Tezgâhları Elektrik/Elektronik Servis Görevlisi, Takım Tezgâhları Mekanik Servis Görevlisi, Takım Tezgâhları Uygulama ve Servis Görevlisi ve Tren Makinisti.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol