Lüleburgaz'da "İnsani Su Hakkı" meclisten geçti

Lüleburgaz Belediyesi’nin hazırlıklarını tamamladığı “İnsani Su Hakkı” meclisten oy birliğiyle geçti. Su tüketim bedellerinde 10 metreküpe kadar olan kısımda son 3 yılda sadece yüzde 9 artış yapan Lüleburgaz Belediyesi, insani su hakkı kapsamında yasalarla belirlenen sınırlar doğrultusunda 1 ton su tüketiminden bedel almayacak. Uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte hanelere su kullanım bedelleri için ortalama yüzde 12.5 indirim sağlanmış olunacak. 

Lüleburgaz’a 26 adet kuyuyla içme suyu hizmeti sunan Lüleburgaz Belediyesi, “İnsani Su Hakkı” için önemli bir çalışmaya imza attı. Lüleburgaz Belediyesi CHP’li meclis üyelerinin gündeme taşıdığı öneriyle birlikte çalışmalarına başlayan Lüleburgaz Belediye Meclisi’nin ilgili komisyonu, yasayla belirlenen sınırlar dahilinde 1 ton su tüketiminden bedel alınmaması kararına vardı.
Oy birliğiyle geçti
Plan ve Bütçe Komisyonu’nun hazırlayarak meclis gündemine sunduğu öneri, meclisteki tüm meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle onaylandı. Alınan kararla birlikte artık vatandaşlara sağlanan suyun 1 tonundan bedel alınmayacak. Bu doğrultuda hanelerde aylık ortalama 8 ton suyun kullanıldığı Lüleburgaz’da su kullanım bedellerine yüzde 12.5’lik indirim sağlanmış olunacak.
“Zamdan öte indirim yapıldı”
Lüleburgaz Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Tamer Ermut Türkiye’de mevcut ekonomik koşulların her geçen gün kötüye gitmesine rağmen Lüleburgaz Belediyesi’nin 2019 yılından bu yana su kullanım bedellerinde toplam yüzde 9’luk artış yaptığını hatırlattı. Ermut, 1 tonluk su indiriminin ise 47 bin 400 mesken abonesinin son 6 aylık su kullanım harcamalarının ortalamasının ortaya çıkarılarak yapıldığını belirterek, “Bu verilerle karşımıza çıkan sonuçta ortalama aylık tüketimin 8 ton olduğunu gördük. Bu 8 tona karşılık yapılan 1 tonluk su indirimi de reelde yüzde 12.5 gibi bir rakama tekabül ediyor. Bunun da zamdan öte indirim gibi yapıldığını düşündüğümüz zaman anlamlı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
“Halkımızın yanında olacağız”
Ermut’un ardından konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli de, Türkiye’nin ekonomik olarak çok zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, “Ama bu dönemde meclis üyelerimizin de desteğiyle, Lüleburgaz halkının yanında olmaya çalışacağız. Bu kararın geçmesinde emeği olan meclis üyelerimizin hepsine teşekkür ederim” dedi.
Tasarruf sağlanacak
Tüm bunların yanı sıra 1 ton su indirimiyle su kullanımında da tasarruf bekleniyor. Vatandaşların oransal olarak yüksek indirimden faydalanmak için yapması planlanan su tasarrufu sayesinde su kaynaklarının daha az tüketilmesi öngörülüyor. (Lüleburgaz Belediyesi)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol