Lavanta Projeleri Başlıyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kırklareli’ndeki İlimizde lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla üreticilere Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında 40 bin 450 adet lavanta fidesi verildi.

Kırklareli genelinde 4 üreticiye yapılacak yardımlar hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, “İlimizde lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak, birim alandan yüksek gelir sağlayan alternatif ürün yetiştiriciliğini teşvik etmek ve sanayi sektörüne hammadde temin etmek amacıyla İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak Merkeze bağlı Deveçatağı Köyünde 2 üreticimize, Babaeski ilçesi Müsellim Köyünde 1 üreticiye ve Bakanlığımızın Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Pınarhisar ilçesi Kurudere köyünde 1 üreticiye olmak üzere toplam 22da üretim alanı için 40 bin 450 adet lavanta fidesi verilmiştir. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün teknik katkılarıyla yürütülen projelerde Lavandula Angustifolia çeşidi tercih edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.
Bölge halkı lavanta yetiştiriciliğini
bilfiil görecek ve öğrenecek
Müdürlük projenin amacı hakkında, “Lavanta yetiştiriciliği dar alanlarda da yapılabilmektedir. Ayrıca başlangıç yatırımı çok yüksek değildir. İl genelinde 4 işletmede kurulacak lavanta bahçeleri bir nevi demonstrasyon alanları olacak ve bölge halkı lavanta yetiştiriciliğini bilfiil görecek ve öğrenecektir. Tüm bu sebepler projemizin bölgemize yeni bir üretim sektörünün doğacağına olan inancımızı perçinlemekte ve bizleri heyecanlandırmaktadır” açıklamalarında bulundu.
“Lavanta bitkisi fazla
iş gücü istememekte ve yüksek kurulum
maliyetine gerek
duymamaktadır”
Lavanta yetiştiriciliğinin ilimizde yaygınlaşacağına inandıklarını belirten Tarım ve Orman Müdürlüğü Yetkilileri, “İlimizde faaliyet gösteren tarım işletmeleri genel olarak küçük aile işletmeciliği yapmaktadır. Küçük alanlarda yetiştiricilik yapan işletmelerimiz sürekliliğini devam ettirmek için birim alandan yüksek kazanç sağlamak zorundadır. Lavanta bitkisi fazla iş gücü istememekte ve yüksek kurulum maliyetine gerek duymamaktadır. Aile işletmeciliğine uygun bir yetiştiriciliğe sahiptir. İlimizde lavanta yetiştiriciliği yok denecek kadar azdır. Projemiz demonstrasyon özelliğinde olacağından üreticilerimiz hem lavanta tarımını hem de üretim sonucundaki getirilerini gözlemleyebilecektir. Bu sebepler lavanta tarımının ilimizde kabullenmesine ve yaygınlaşmasına olanak sunacaktır” dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol