Kurbanlık hayvan sevklerinde alınacak tedbirler açıklandı

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 30 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak Kurban Bayramı sebebi ile ilimizden başka illere küçükbaş ve büyükbaş hayvan götürmek isteyen yetiştiricilerin İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden
Veteriner Sağlık Raporu alırken mağduriyet yaşamamaları için dikkat etmeleri gereken hususları kamuoyuyla paylaştı.

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kurbanlık hayvan sevklerinde alınacak tedbirleri kamuoyuyla paylaştı. Kurbanlık olarak satılacak hayvanlara mutlaka şap aşısı yapılmış olması ve üzerinden 7 gün geçmiş olması gerektiğini belirten Müdürlük, kulak küpesi bulunmayan ya da düşmüş olan hayvanların sevkinin gerçekleşmeyeceğini ifade etti.
“Hayvanlara mutlaka şap aşısı yapılmış olmalı”
Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede, “30 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak kurban bayramı sebebi ile ilimizden başka illere küçükbaş ve büyükbaş hayvan götürmek isteyen yetiştiricilerimizin İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizden Veteriner Sağlık Raporu alırken mağduriyet yaşamamaları için dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Küçükbaş hayvanlar, Koyun Keçi Vebası (PPR) aşısı ile hayatları boyunca mutlaka 1 defa aşılanmış olmalı, eğer aşılama 2020 yılında yapılmış ise üzerinden 21 gün geçmiş olması gerekmektedir.
Kurbanlık olarak satılacak hayvanlara mutlaka şap aşısı yapılmış olması ve üzerinden 7 gün geçmiş olması gerekmektedir. Kulak küpesi bulunmayan ya da düşmüş olan hayvanların sevki gerçekleştirilmeyecektir. Büyükbaş hayvanlar, Şap Hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az 2 defa aşılanmış ve ikinci aşı son 6 ay içerisinde yapılmış olmalıdır. İkinci aşılama son 6 ay içerisinde yapılmamış ise şap aşısı yapılacak ve aşılama tarihinden 21 gün sonra sevkine izin verilecektir. Sığırların Nodüler Ekzantemi (Sığır Çiçek-LSD) aşısı her yıl tekrarlanmakta ve aşılamadan 28 gün sonra hayvanlar il dışına sevk edilebilmektedir. Kulak küpesi olmayan hayvanların sevkine izin verilmeyecektir.
“Maskesiz olarak giriş
yapılamayacak, sosyal mesafeye dikkat edilecek”
Yetiştiricilerimizin gerek büyükbaş gerekse küçükbaş hayvanları için düşen küpe taleplerini İl-İlçe Müdürlüklerimize gecikmeden yapmaları gerekmektedir.
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kurban kesimi ve satışı yapılacak olan yerlerde alınması gereken tedbirler hakkında; Pazarlık esnasında sosyal mesafeye dikkat edilecek, tokalaşma olmayacak, maskesiz olarak giriş yapılamayacak, girişlerde el dezenfeksiyonu ve ateş ölçümleri yapılacak, satış yerinin etrafı sınırlandırılacak, uygun giriş-çıkış kapıları oluşturulacak, kulak küpesi, Veteriner Sağlık Raporu/Hayvan Pasaportu/Nakil Belgesi olmayan hayvanlar alınmayacak, çadırlar arası mesafe en az 2 metre olacak, hayvan bilgileri ''HAYSAG'' uygulamasından sorgulanabilecektir.
Kurban Bayramı için her yıl aldığımız tedbirlerimizi Covid-19'a özel olarak daha da üst seviyede tutacağız. Vatandaşlarımızın güven içerisinde sağlıklı bir Bayram geçirmesi için hazırlıklarımızı yapıyoruz. “ ifadelerine yer verildi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol