“Kurban Bayramı öncesi bölgemizde hayvan sıkıntısı yok”

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, kurban bayramı öncesi ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri ve hayvan durumunu değerlendirdi. Hayvan
sıkıntısı yaşanmayacağını dile getiren Dermenci, üreticinin büyük beklenti içinde olduğunu vurgulayarak, satış olmadığı taktirde besicilerin ciddi sorunlar yaşabileceğine de dikkat çekti. Dermenci, kurbanlık fiyatlarının geçen yıldan yüksek olmayacağını da söyledi…

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvan piyasasını ve bölgemizin son durumunu değerlendirdi.
Dermenci yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
“Geçen yıl yapılan yurt dışından besi danaları ithalatıyla birlikte ciddi bir hayvan sayısı oluştu. Kurban Bayramı yaklaştığı için üretici de mecburi olarak et fiyatları düşmesinden dolayı hayvanlarını bekletiyor. 3 yıldır et fiyatları aynı. Bu nedenle Kurban Bayramı için bir beklenti oluştu. İnşallah Kurban Bayramı’nda hayvanlar satılır ve fiyatlar eski haline gelir. Ancak satış olmazsa besiciler ciddi bir sıkıntı yaşayabilir. Şu an için Türkiye’de yerli üreticinin elinde bulundurduğu hayvanlarla kurban için bir sorun gözükmüyor. İlimize bu nedenle kurbanlık hayvan gelmeyecek.”
“Fiyatlarda bir fark
beklemiyoruz”
Kurbanlık fiyatlarından büyük bir fark beklemediklerini ifade eden Dermenci; “Fiyatlar geçen yıldan yüksek olmayacak gibi gözüküyor.
Büyükbaşlar 10.000 TL’den başlayarak 15-16 bin TL arasında, küçükbaşlar ise 1.500 TL civarında satılır diye tahmin ediyorum” dedi.
“Hayvanların kontrolü
bölgemiz için güzel
bir uygulama”
Bölgemizi de değerlendiren Dermenci şöyle devam etti; “Trakya bölgemiz bildiğiniz gibi yıllardır hastalıktan ari bölge konumunda bulunuyor. Buraya Anadolu’dan kurban olarak gelecek hayvanlar için daha önceden tarım il ve ilçe müdürlüklerine haber veriliyor ve başvuru yapılıyor. Ardından kurbanların takibi yapılıyor, aşıları vuruluyor ve yapılan tüm kontroller sonrasında kurbanlık hayvanlar Trakya Bölgesi’ne getiriliyor. Bu uygulama bölgemiz için güzel bir uygulama. Sadece fazla hayvan gelmesi küçük sıkıntılara yol açabiliyor.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol