Kuraklık Alarmı! Buğdaylar Kurak Toprağa Ekiliyor Çiftçiler Yağmur Duasına Çıkmaya Başladı

Uzunköprü başta olmak üzere bölge genelinde yeterli yağışların düşmemesi sonucu ciddi kuraklık riski baş gösterdi. Öyle ki çiftçiler buğday ekimini bir müddet bekletse de zamanın geçmesiyle kurak toprağa buğday ekmek durumunda kaldı. Son yılların en kurak Kasım ayını geçiren ilimiz genelinde çiftçiler yağmur duasına çıkmaya başladı. Süloğlu ilçesinde Kaymakamlık ve Belediye tarafından ilçe meydanında yağmur duası yapıldı.  Süloğlu Kaymakamı Özgür Kaya, Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran ve ilçe halkının katıldığı yağmur duasında, yaşanan kuraklığa dikkat çekilerek yağmur yağması için dua edildi.

Trakya genelinde bu yıl normalin üzerinde kuraklık yaşanıyor. İlçemiz başta olmak üzere bölgemizde çiftçiler buğdaylarını kurak toprağa ekmek zorunda kalıyor. Kuraklığın tarımsal üretimi etkilediğini vurgulayan otoriteler, “Nadir görülen bir kuraklıkla karşı karşıyayız.
Neredeyse kasım ayının ortalarına geldik halen yağmur yok, maalesef bu, yazın da yaşandı" dedi. Otoriteler yakın dönemlerde yağış beklenmediğini bu yüzden üreticilerin geç kalmadan ekim yapması gerektiğini ifade etti.

ÇİFTÇİLER YAĞMUR İÇİN
ELLERİNİ SEMAYA AÇTI

Süloğlu ilçesinde çiftçiler ellerini yağmur yağması için semaya açtı. İskenderköy’de ve Süloğlu Kaymakamlığı ile Süloğlu Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği yağmur duasına çok sayıda çiftçi katıldı. Buğdaylarını kuraklık nedeniyle ekemeyen üreticiler, yağmur yağması için dua etti. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son yılların en kurak dönemini yaşadıklarını söyledi. Kuraklığa rağmen buğday ekiminin yapıldığını belirten Arabacı, "Buğdayımızı ektik bundan sonra yağış ihtiyacımız var. Yağış olmazsa köklenme olmaz kış dönemindeki soğuklardan ekin zarar görür. Bu yıl beklediğimiz gibi gitmiyor kurak geçiyor. İnşallah yakın zamanda yağış olacaktır. Duamızı yaptık, hayırlısıyla inşallah yağışla gelir ve üreticimizin yüzü güler." dedi. Muhtar Selçuk Meriç de kuraklık nedeniyle üreticilerin zor günler geçirdiğini belirtti.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol