Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan Kırklareli’ndeydi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Trakya gezileri kapsamında ilimizi ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İlk olarak Kırklareli Valiliğini ziyaret ederek, Vali Osman Bilgin ile görüşen Demircan, sonrasında sırasıyla İl Halk Kütüphanesi, Arasta, Hızırbey Camii ve Aşağıpınar kazı alanını gezdi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Demircan, “Tarih olmadan, kültür olmadan, sanat olmadan, turizm olmadan şehirleri geliştirmek mümkün değil” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan,30 Mayıs Cumartesi günü Kırklareli’ne ziyaret gerçekleştirdi. Kırklareli Valiliğinde gerçekleşen ziyaretle başlayan programda Bakan Yardımcısı Demircan, Kırklareli Valiisi Osman Bilgin ve kurum amirleriyle toplantı yaptı. Toplantıda; Vali Osman Bilgin, Milletvekili Selahattin Minsolmaz, AK Parti İl Başkanı Alper Çiler, Turizm İl Müdürü Veli Şen ve kurum amirleriyle konuştu.
Toplantı sonrasında ilk olarak yapımına devam edilen İl Halk Kütüphanesine incelemelerde bulunuldu. Kütüphane Binasının sadece kitap okunmak ve ders çalışmak adına kullanılan bir binadan daha fazlası olduğundan bahseden Demircan, bu binanın bir kültür merkezi olması gerektiğini ve dünyada trendin bu olduğunu söyledi.
Kütüphane sonrasında geçtiğimiz günlerde yangın çıkan Arasta’ya giden Demircan, işletmesi yanan esanafa geçmiş olsun dileklerini iletti. Hızırbey Camisini dev inceleyen Bakan Yardımcısı Demircan sonrasında Aşağıpınar kazı alanında incelemelerde bulundu.
“Tarih olmadan, kültür olmadan, sanat olmadan, turizm olmadan şehirleri geliştirmek mümkün değil”
Demircan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada yaptığı açıklamada, her ilin kültür, sanat, tarih ve turizm zenginlikleri ile geleceğini aradığını belirterek, Kırklareli’nin bu konuda sağlam bir temeli olduğunu ve bu temel üzerine inşanın yapılması gerektiğini vurguladı. Hedeflerinin bütün vilayetleri kültür ve turizm temelli ön plana çıkarmak olduğunu belirten Demircan, “Tarih olmadan, kültür olmadan, sanat olmadan, turizm olmadan şehirleri geliştirmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.
“Artık hayatımızda maske var, mesafe var ve hijyen kurallarına uymak var”
Demircan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde turizmin nasıl ilerleyeceği hakkında da açıklamalar yaparak, bu konuda bilim kurulu ile çalışıldığını belirtti. Demircan, bilim kurulu ile temas halinde olduklarını söyleyerek, “Kütüphaneler, ören yerleri, müzeler, kültür sanat mekanları, buradaki toplumun bir araya hangi şartlar çerçevesinde gireceğini Sayın Cumhurbaşkanımız çok güzel ifade etti. Artık hayatımızda maske var, mesafe var ve hijyen kurallarına uymak var. Bu çerçevede yeni normallerimizde arkadaşlarımızla sürekli merkezde nasıl standartlar geliştireceğimizi sürekli konuşuyoruz. Bu standartların nasıl olacağı konusu çalışılıyor. Bu çalışmalar sürer gider. Bu beladan kurtuluncaya kadar sürekli yeni normaller, yeni kurallar, toplum olarak bölüşeceğimiz kavramlar olarak önümüzde olacak” dedi.
“4 milyon insanın beslendiği
bir sektör”
Bakan Yardımcısı Demircan, sözlerine şu şekilde devam etti; "Elbette biz kendi memleketimiz içindeki kurallarımızı oturttuktan sonra turizmle ayakta duran, bundan doğrudan 2 milyon, dolaylı 4 milyon insanın beslendiği bir sektör. Dolayısıyla pandemi sürecini doğru yönetmiş, yenmiş ülkelere kapımızı açmak, bu görüşmeleri de Sayın Bakanımız çok ciddi titizlikle uçuşları nasıl başlatırız, nereden başlatırız, nasıl güvenlik alırız... Bu konular bakanlığımızın birinci gündem maddesi. Buna 'fokuslanmış', bu standartları nasıl oluştururuz, sektörü nasıl geliştiririz bu bir bütün. Bir tarafta ören yeri var, bir tarafta kafeteryası var, bir tarafında lokantası var, öteki tarafında turistik tesisi var, hepsi bir bütün."

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol