Koca Yusuf için geldiler

Kavaklı Belediyesi tarafından, beldeye heykeli dikilen Koca Yusuf Heykeli için teşekkür etmek, hem de Dünyaya yeni gelen torununu tebrik etmek için Belediye Başkanı Gürel Koşdemir’e, Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği yönetimi; Başkan Erol Ateş, Başkan Yardımcısı Dinçer Başaran, Denetleme Kurulu Başkanı Gökhan Özaltan ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir'i makamında ziyaret etti.
Dernek Başkanı Erol Ateş ziyaret sonrası yaptığı açıklamada; “Sayın başkanımıza, camiamızın en önemli değerlerinden biri olan Cihan Pehlivanı Koca Yusuf'un anıtını Kavaklı beldemize kazandırdığı için makamında teşekkür ziyaretinde bulunduk. Ayrıca birkaç gün önce dünyaya gelen torunu vesilesi ile kendisine iyi dileklerimizi de ilettik” dedi. Ziyaretin ardından Başkan Koşdemir ve ziyaretçi heyet heykelin bulunduğu alana geçti. Burada Koşdemir’in güreşçi hakkında bilgi verilmesinin ardından kaideye çiçek bırakıldı.
Koca Yusuf (Yusuf İsmail)
Cihan pehlivanı olarak adlandırılan Koca Yusuf, Bulgaristan’a bağlı Şumnu Kasabası’nın Karalar Köyü’nde 1857 yılına doğdu. Deliormanlı Türk güreşçi olan Koca Yusuf, mndere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olarak bilinmektedir. 1885 yılında Kırkpınar başpehlivanı olmuş; 1894 yılından itibaren Avrupa ve ABD'de devrin en ünlü güreşçileri ile güreşmiştir. 138 kilo sıkletindeki sporcunun boyu 1,88’dir. ABD turnesinden ülkesine dönerken bir gemi kazasında 4 Temmuz 1898 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol