Kırklareli’nin değeri artıyor

Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü’nde 44 bin 686,68 metrekarelik alana Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuruluyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Teknokent’in yapımı bu haberle kesinleşti. Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin ilimize büyük katma değer sağlaması bekleniyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 25/05/2018 tarihli ve 1826 sayılı yazısı üzerine, 4691 sayılı Teknoloji     Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun 4. maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 04/06/2018 tarihli ve 2018/11887 Sayılı Karar alınmış olup, Kırklareli Üniversitesi’nde kurulması planlanan Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) Kararı, Resmi Gazete’nin 25/06/2018 tarihli ve 30459 numaralı mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
“Şehrimizi kalkındıracak mega bir
projeyi hayata geçiriyoruz”
Konu ile alakalı açıklama yapan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, “Her hizmetin en iyisine layık huzur şehrimizi kalkındıracak mega bir projeyi hayata geçiriyoruz.
KLÜ Kayalı Kampüsüne Bakanlar Kurulunun onayı ve Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girmesinin ardından Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuracağız. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.
Ülkemize 4 yeni
Teknokent
kuruluyor
Alınan karara göre Kayalı Yerkeşkesi’nde 44.686,68 m² alanın Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak kullanılması kararlaştırıldı. Yerli üretimin geliştirilmesi ve ileri seviye teknolojik üretiminin teşviki amacıyla oluşturulan Teknoparklar ilimiz dahil 4 ilde kuruluyor. Bu yıl içerisinde kurulacak 4 yeni Teknoloji Geliştirme Bölgesinin konumu belirlendi.
Teknokentler hangi alanlara kurulacak?
Bakanlar Kurulu kararı ile ilimizin Camikebir Mahallesi'ndeki alanın "Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi", Ankara’nın ilçesi Saray Mahallesi'nde sınırları belirlenen alanın "TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi", Kastamonu'nun Gölemirler köyündeki alanın "Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi",Çankırı'nın Hisarcıkkayı köyündeki alanın "Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi" olarak kullanılmasına karar verildi.
Teknokentlerden 3,4 milyar dolar ihracat
geliri sağlandı
Türkiye’de şimdiye kadar hizmete alınan 77 adet teknoloji geliştirme bölgesi bulunuyor. Bu bölgelerde 5 bin firma faaliyet gösteriyor, bu tesislerde 47 bin 500 Ar-Ge personeli istihdam ediliyor.
Günümüze dek Teknoparklar bünyesinde 28 bin proje tamamlandı ve 3,4 milyar dolar ihracat geliri elde edildi.
Teknoparklara kurulan firmalarda çalışan Ar-Ge personelinden ve Ar-Ge harcamalarından 2023’e kadar vergi alınmıyor.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Kuantumcu lazım mı ? 29 Haziran 2018 Cuma 21:59:09

    Teknoloji merkezinin başına kuantumcu birilerini getirin. Bilimi Muharrem bey ile keşfetmiş milletimiz (!) çağ atlar (!)...

  2. Ether'in quantum'la gizlenişi 30 Haziran 2018 Cumartesi 16:32:14

    Uzay void-boşluk değil fakat tamamı plenum-doluluk'tur=ETHER. Einstein kurguladığı kurama uymayan Ether'i reddetti. Nobel'li fizikçi Richard P. Feynman'nın "Quantum mekaniğini kimse anlayamaz" doğru sözünü bir Sovyet bilim adamı "bilimin quantum dediği reddettiği Ether'dir" diyerek izah etti. Kirlian Photography etüdü ile Ether-Quantum gizemli konusuna gerçek bir yaklaşım kurulabilir.

  3. Harama mübtela rantçıların da gözleri fal taşı gibi açılıyor. Pusulasının kurbanı olmuş açlıktan ölmemek için bulduğu ilk canlıyı boğazlamasının ardından kıtır kıtır doğradığı cesedini cızır cızır seslerle kızartacağı ve de koca ormanı kül edecek ateşi tutuşturmaya başladığı gibi elleri birbirine paralel parmak boğumları birer aşağı birer yukarı inen ve yok olmanın ihtimalinde dahi tükenirken var olmayı başka canları enselemenin bencilliğinde bulup yaşama hevesini çıkar dünyasına ısmarlayan zavallı bir avcı gibi gözler o biçim... Haram mübtelası karaborsacılar rantçılar dikkat edin tutuşturduğunuz ateş sizi bir gün parmaklıklar ardına göndermesin...