“Kırklareli’nin Bürokrat Kadınları” konulu panel düzenlendi

Kırklareli Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, 8 Mart Dünya Kadın Günü nedeniyle “Kırklareli’nin Bürokrat Kadınları” konulu bir panel düzenledi. 8 Mart Perşembe günü Kırklareli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte Kırklareli’nde ki yönetici kadınlar konuşma yaptı.

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin “08 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle düzenlemiş olduğu “Kırklareli’nin Bürokrat Kadınları” konulu panel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele; kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kırklareli Üniversitesi akademik-idari personeli ile öğrenciler dinleyici olarak katıldı.
Panelin moderatörlüğünü Babaeski Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Yeşim Can yaparken; Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülnur Eti İçli, Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, Kırklareli İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Serpil Ünsal ve Kırklareli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şenay Yener Yılmaz ise panele konuşmacı olarak katıldılar.
Panelin açılış konuşmasını Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İlknur Karaaslan yaptı. Ardından Moderatör Öğr. Gör. Yeşim Can, “08 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nün anlam ve önemi ile ilgili olarak bilgiler vererek Ülkemizde kadın istihdamı ile ilgili istatistiki bilgiler paylaştı.
“Üst düzey yönetici kadınların çalışan diğer kadınların önünü açmalı”
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülnur Eti İçli, paneldeki konuşmasında; üst düzey kadın yönetici sayısını istatistiki verilerle açıklamanın yetersiz olduğuna dikkat çekerek “Ne yapabiliriz?” sorusuna cevap üretilmesi gerektiğinin altını çizdi. Üst düzey yönetici kadınların çalışan diğer kadınların önünü açması gerektiğine değindi. Prof. Dr. Eti İçli konuşmasını, “Toplumsal hayatta bize atfedilen roller mesleki alanda yükselmemize engel değildir. Kadın isterse başarılı olabilir” diyerek tamamladı.
Türkiye’de 3 sağlık müdüründen birisi
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit de 81 il arasında İzmir ve Denizli’den sonra üçüncü kadın sağlık müdürünün Kırklareli’nde olduğunu dile getirdi. İl Sağlık Müdürlüğü’nde üst düzey kademelerde kadınların yer almalarını desteklediğini de söylerine ekleyen Dr. Cerit, öğrencilere kitap okuma ve kariyerlerini geliştirmeleri hususlarında tavsiyelerde bulundu.
“Annelik ve başarılı çocuk yetiştirme”nin toplumsal kazanımları
Kırklareli İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Serpil Ünsal ise, konuşmasında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinde vatandaşlara sunulan hizmetler ile istihdam imkanları konularında bilgiler aktararak günün anlam ve önemine ithafen “annelik ve başarılı çocuk yetiştirme”nin toplumsal kazanımlarından bahsetti.
Panelin son konuşmacısı Kırklareli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şenay Yener Yılmaz da yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgiler sunduktan sonra, “Birbirimize cinsiyet ayırımı gözetmeksizin biz olarak baktığımızda böyle günlere ihtiyacımız kalmayacak” dedi.
Program, panelistlere günün anısına plaket takdim edilmesi ve ardından TEMA Vakfı temsilcilerinin çiçek dağıtımı ile sona erdi.
Kırklareli Üniversitesi’nde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Toplantısı yapıldı
Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla Kırklareli Üniversitesi’nin akademik ve idari birimlerindeki kadın yönetici ve çalışanlarla bir araya geldi.
Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İlknur Karaaslan, Merkezin kadın sorunları ile ilgili yürütmüş olduğu çalışma ve etkinlikler hakkında bilgiler verdi.
Toplantıda konuşan Rektör Şengörür; “Sadece çalışma hayatımızda değil, hayatımızın her alanında varlığını hissettiğimiz kadınlarımızın her gün hatırlanması gerektiği görüşündeyim” dedi.
Konuşmasına Türkiye’deki akademisyen kadın sayısının Avrupa ülkelerindeki oranlara yakın olduğunu belirterek devam eden Prof. Dr. Şengörür, kadınların bürokrasideki istihdamının ise, Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında geride yer aldığına vurgu yaptı. Rektör Şengörür, konuşmasının sonunda Üniversitemizde kadın yöneticilerin var olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol