Kırklareli'de 14 Mayıs Seçimleri yaklaşırken kimin kazanacağı kadar, akıllarda yer eden bir başka soru daha var. Hiç kadın milletvekili çıkarmayan 20 şehirden birisi olan Kırklareli’nde bu seçimde özlem sona erecek mi?
Yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinde, siyasi partiler çalışmalarına son hız devam ederken Kırklareli'nde tarihi bir gün yaşayacak olmanın beklentisi de var.
4 adaydan birisi kadın
24 siyasi partide 17 kadın milletvekili adayının olduğu 14 Mayıs Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Kırklareli'nin 80 yıllık özleminin sona ermesi bekleniyor. 72 milletvekili adayının yanı sıra 2 tane de bağımsız milletvekili adayı bulunuyor. Her 4 milletvekili adayından birisi kadın olurken, seçimden sonra bu durumun ne olacağı merak konusu.20 ilden birisi Kırklareli
Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) şehrini temsil etmesi için kadın milletvekili gönderemeyen 20 ilden birisi de Kırklareli. Şehirde eğitim seviyesinin yüksek olması, kadınların sosyal hayat içerisinde aktif olarak yer alması gibi birçok iyi özelliğe nazire gibi Kırklareli halkı kadın milletvekili seçmedi.
Kırklareli, 14 Mayıs'ta tarih yazacak mı?
Her dört adaydan birisinin kadın olması, bu seçimde matematiksel olarak seçilme olasılığını yükseltiyor. Aday adaylığı sürecinde de siyasi partilerde çok daha fazla kadın aday adayı oldu. Kesinleşen adaylıklarda 14 Mayıs seçiminde Kırklareli halkı tarihe geçmek istiyor.
Tarihe geçmek için aday olan kadın vekillerimiz
Memleket Partisi Aslı Eligüzel, İdil Özkan, Gizem Doğan, AK Parti Neşe Kiraz, MHP Nur Aybüke Baybaş, Gamze Bozdemir, Millet Partisi Sevil Gülcan, CHP Hatice Gül Bingöl, İyi Parti Sibel Pişkin, Adalet Partisi Sultan İnci Batı, Sol Parti Serpil Kozar, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Meral Garip, Ayşe Ece Kavas, Türkiye İşçi Partisi Zeynep Bilgiç, Deniz Öztürk, Halkın Kurtuluş Partisi Meral Küçükosmanoğlu, Vatan Partisi Şebnem Çakır, Selda Kılıç, Milli Yol Partisi Fatma Günen.
(T. Öznur Tamtürk)
NE ARAMIŞTINIZ ?
ÇOK OKUNANLAR
-
Kupa Canavarı Uzunköprü Masterler!
04 Tem 2024 -
Uzunköprü’de Böyleleri Barınmamalı! Ay Yıldızla Zorunuz Ne?
27 Haz 2024 -
Çocuklarıyla girdikleri sınavda üniversiteyi kazanan kadınlar mezuniyet sevinci yaşadı
30 Haz 2024 -
Hasatta sona yaklaşılan Trakya'da buğday üreticisi verimden memnun
02 Tem 2024 -
Tekirdağ'da uyuşturucu operasyonunda 5 zanlı yakalandı
18 Tem 2024 -
Tekirdağ'da plastik atık geri dönüşüm tesisinde çıkan yangın söndürüldü
18 Tem 2024
ÇOK YORUMLANANLAR
-
Köy Kanununa Günümüzde Kim Uyuyor? Kim Denetliyor?
27 Haz 2024 -
UZO Bir Kez Daha Uyardı, “Herkes Önlemlerini Alsın”
27 Haz 2024 -
Ayçiçekleri Yağmur Bekliyor
27 Haz 2024 -
Edirne'de "dur" ihtarına uymayan alkollü ve ehliyetsiz sürücü kovalamaca sonucu yakalandı
27 Haz 2024 -
Uzunköprü’de Böyleleri Barınmamalı! Ay Yıldızla Zorunuz Ne?
27 Haz 2024 -
Kahraman Şehidimiz Doğduğu Köyde Anıldı
27 Haz 2024
Son Yorumlar
- Halil Sert son yolculuguna ugurlandi: Çok çok kıymetli bir insandı ve Çok başarılı bir müdürüydü keskin nişancıydı. Allah gani gani rahmet...
- "Kırklareli için yolumuzda emin adımlarla yürüyoruz": Kesimoğlu geçen seçimde haksızlığa uğrayıp bağımsız olunca oyumu ona vermiştim. Bu defa sen hem de ...
- Aday Dermenci, partililerle kahvaltıda bir araya geldi : Hayırlısı olsun inşallah kazanırsın ...
Listelerde kadının sadece adı var. Seçilecek yerde olmadıktan sonra istersen mahalleden Hatice teyzenin adını koy oraya. Fayda etmez. Partiler samimi değiller. Zaten banko iki partinin ilk adayları daha önce seçilmiş vekiller. Nereye kadar eskilerle devam edicez ? Hani gençleşme yenilenme ? Bu bile olmazken kadının adı sadece listede dostlar alışverişte örsün diye konulmuş oluyor.