Kırklareli’ne gelecek hızlı tren projesinde yeni gelişme

Kırklareli’ne de gelerek ilimize büyük katma değer katacak Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi hakkında yeni gelişmeler meydana geldi. Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı ve mevcut Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın Lüleburgaz mitinginde Kırklarelililere müjdeyi vererek hızlı tren projesinin Kırklareli’ne de ulaşacağını söylemişti. Yapımını henüz başlanmayan hızlı tren projesinde Cumhurbaşkanı kararı ile ilimizden bazı taşınmazların Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırılmasına karar kılındı.

Trakya illerini İstanbul’a kısa yoldan bağlayacak olan”‘Hızlı Tren” projesinde oluşan detaylarla projede ciddi bir aşama kaydedildi. İstanbul Halkalı istasyonundan başlayarak Edirne Kapıkule istasyonunda sona erecek olan proje 229 kilometre olacak.
Güzergahtaki belirlenen noktalara acil kamulaştırma yapıldı
Proje ile ilgili bölge halkının bilgilendirildiği, fikir ve önerilerinin de alındığı ÇED toplantıları 9-12 Eylül tarihleri arasında Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de gerçekleştirilmişti. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi kapsamında İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına kararı Resmi gazetede yayımlanarak kabul edildi. Karara göre İlimizin yanı sıra İstanbul, Tekirdağ ve Edirne sınırları içinde belirtilen güzergahtaki taşınmazların, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.
Kırklareli’nden 60 Kilometrelik demiryolu geçecek
Projenin yaklaşık 18 ayda tamamlanması planlanırken, 229 Kilometrelik hattın 75 kilometresi İstanbul’da 40 kilometresi Tekirdağ’da, 54 Kilometresi ise Edirne İl sınırları içerisinden geçiyor. Proje kapsamında ilimizden ise 60 Kilometrelik demiryolu geçecek.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Vatana millete hayırlı uğurlu olsun