Kırklareli’nden Hisarcıklıoğlu’na tam destek

Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) 74. Genel Kurulu TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Gerçekleşen genel kurula Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Genel Kurul delegeleri Güngör Akarca, Nedim Çaloğlu,  Genel Sekreter Merve Gelep, Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli Milletvekili Aday adayı Turhan Altıntel ve eşi Türk Kızılay’ı Kırklareli Şube Başkanı Ruhan Uzunlar Altıntel katılım gösterdi.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) 74. Genel Kurulu 14-15 Mayıs tarihinde Ankara’da gerçekleşti. Gerçekleşen genel kurula 81 ilde bulunan oda ve borsalar katılım gösterirken Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Genel Kurul delegeleri Güngör Akarca, Nedim Çaloğlu ve Genel Sekreter Merve Gelep katılım göstererek Rifat Hisarcıklıoğlu’na destek oldu. Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) 74. Genel Kurulunda konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu Başarıya ulaştıracak esas gücün birlik ve beraberlikten geçtiğini dile getirerek “Bu süreçte 4 ana meseleye odaklandık. İlk olarak Oda ve Borsalarımızın gücünü ve kapasitesini artırdık. Odaklandığımız ikinci konu, özel sektörümüzün yurtdışındaki lobisiydi. Eskiden kapısından dahi giremediğimiz küresel iş örgütlerinin tamamında artık söz sahibi olduk. Özel sektörümüzün çıkarlarını tüm dünyada savunan bir camia haline geldik. Üçüncü önceliğimiz, ülke meselelerinde inisiyatif almak oldu. Dördüncü olarak, Türkiye’nin zenginleşmesi için fikir ürettik, proje ürettik” dedi.
“Zorlu dönemi başarı ile
tamamladık”
2013-2018 zorlu bir dönemi başarılı bir şekilde tamamladıkların söyleyen Hisarcıklıoğlu “Zorlu bir dönemi başarıyla tamamlamış olmanın, huzur ve mutluluğunu yaşıyorum.
Bunu mümkün kılan Cenab-ı Hakka hamd ediyorum. 2013-2018 döneminde hem üyelerimize hizmet etme, hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlama noktasında, pek çok proje hayata geçirdik. Bütün bu faaliyetler, elde edilen tüm bu başarılar, sizin emek ve gayretlerinizin eseridir. Ne yaptıysak, neleri başardıysak, gücümüzü sizden aldık, sizin desteğinizle yaptık.
Biz, bir olduk, iri olduk, diri olduk. Sesimiz daha gür çıktı. Biz, bir oldukça önümüzdeki engelleri aştık, yeni yollara çıktık. Ahiliğin, “doğru ok, menzil alır” düsturuyla, her zaman dosdoğru olduk. Ülkemizin, milletimizin, camiamızın hak ve hukukunu koruduk. Bu çatı altında hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık. Gönüllerimizi de, aklımızı da farklı seslere, farklı düşüncelere açtık. “İstişare sünnettir” öğüdüne hep bağlı kaldık. Anadolu’nun sesi, yüreği olduk. Bu birliktelik sizlerin eseridir. Her birinizi tek tek tebrik ediyor, en içten şükranlarımı sunuyorum. Bu dönemde Yönetim Kurulumda, Konseylerimizde, Kurullarımızda, Komisyonlarımızda, birlikte görev yaptığımız arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu
“4 ana meseleye odaklandık”
Önceki dönem 4 ana meseleye odakladıklarını belirten Rifat Hisarcıklıoğlu  ilk olarak Oda ve Borsaların gücünü ve kapasitesini artırdıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu “Bu zorlu dönemde 4 ana meseleyi göz önünde bulundurarak ilk olarak Oda ve Borsalarımızın gücünü ve kapasitesini artırdık. Şirket kurmak için kapı kapı gezme dönemi bitti. Odalarımızı tek durak ofise dönüştürdük. Oda ve Borsalarımızda dijital dönüşümü gerçekleştirdik. Bütün işlemleri, tek tuşla yapar hale geldik. Odalarımızın sorumluluk aldı. Organize Sanayi Bölgelerimiz gelişti ve sanayi Anadolu’ya yayıldı. Ticaret Borsalarımız, elektronik satış salonlarını, akredite laboratuvarlarını ve canlı hayvan borsalarını reel sektörün hizmetine sundu. Dün, yabancı dil bilen çalışanımız yoktu. Bugün Odalar ve Borsalar, uluslararası projelere imza atar hale geldi. Yurtdışından kaynak temin ediyor, Avrupa Odalarıyla birlikte çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Akredite olan Oda ve Borsa
sayımız her sene artıyor
269 Oda ve Borsa akredite, yani 5 yıldızlı olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu
Avrupa’nın en iyi Odalarıyla aynı hizmeti, aynı kalitede verdikleri belgelendi. Bugün dünyada üyesine en çok hizmet veren, en gelişmiş, ilk 3 Oda-Borsa sisteminden biri, biziz. Yani Türk Oda-Borsa sistemidir. Yurt dışında diyorlar ki, ülkenizde özel sektörün gelişmesini istiyorsanız, Türkiye’dekine benzer Oda ve Borsa yapısı kurun. İşte bu onurun, bu gururun, bu başarının sahibi sizlersiniz. Gecesini gündüzünü bu camianın gelişmesine, büyümesine adayan, ülkesi ve milleti için, tek kuruş almadan çalışan sizleri, Oda ve Borsa Başkanlarımı, Yönetimlerini, Meclis Başkanlarımı, Meclislerini ve Meslek Komitelerini, Genel Sekreterlerini, yani bu salonda bulunan sizleri, içtenlikle alkışlıyorum.
Odaklandığımız ikinci konu, özel             sektörümüzün yurtdışındaki lobisiydi.
Eskiden kapısından dahi giremediğimiz küresel iş örgütlerinin tamamında artık söz sahibi olduk. Özel sektörümüzün çıkarlarını tüm dünyada savunan bir camia haline geldik.
Dünyanın en büyük iş örgütü olan Milletlerarası Ticaret Odası, Avrupa’nın en büyük iş örgütü Eurochambres, İslam dünyası iş örgütü İslam Ticaret-Sanayi Odası, Asya-Pasifik Konfederasyonu. Seçimle bunların hepsinin yönetimine girdik. Türk iş dünyasının sesi olduk” şeklinde belirtti.  
“Üçüncü önceliğimiz, ülke meselelerinde      inisiyatif almak oldu”
Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  “15 Temmuz hain darbe girişiminde, darbe bildirisi okunur okunmaz ilk tepkiyi biz gösterdik. “Darbeyi asla kabul etmiyoruz, seçilmiş meşru hükümetin yanındayız” dedik. Bütün üyelerimizi meydanlara, demokrasiye sahip çıkmaya davet ettik. Terör saldırılarının arttığı dönemde, “teröre hayır, kardeşliğe evet” diyerek Türkiye’nin en büyük yürüyüşünü düzenledik. Afrin Zeytindalı harekâtında, bizzat sınır bölgesine giderek devletimize desteğimizi gösterdik. Bir kez daha ifade ediyorum. Bu camia, her zaman devletinin, milletinin yanındadır. Dördüncü olarak, Türkiye’nin zenginleşmesi için fikir ürettik, proje ürettik. Her önemli meselede, bu camianın katkı vermesi istendi. “İstihdam Seferberliği”nde, finansmana erişimde, “Türkiye’nin Otomobili”nde bu hep böyle oldu. İşte bu itibardır, güçtür. Türk özel sektörünün gücüdür. Oda ve Borsalarımızın gücüdür.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin gücüdür. Biz biliyoruz ki sizlerin zenginliği Türkiye’nin zenginliği. Bu bilinçle üyelerimizin sorunlarını çözmek için pek çok alanda adım attık”
“Mesleki eğitim büyük bir sıkıntıydı”
“İlk defa özel sektör, Oda ve Borsalarımız vasıtasıyla, mesleki eğitimde söz sahibi oldu.
Şirketlerimiz daha çok ihracat yapsın diye yurtdışı taşımacılığına 35 milyar Avro kefil olduk. Dünyada en çok TIR karnesi veren kuruluş haline geldik. Tüm büyük kara gümrük kapılarımızı modernize ettik. Kredi Garanti Fonu kanalıyla, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırdık. Üyelerimize kefil olduk. TOBB Nefes Kredisiyle, bugüne kadar uygulanmış en düşük faiz oranıyla, KOBİ’lerimiz kredi aldı. Yaklaşık 700 bin üyemiz, tüm bunlar sayesinde ucuz kredi imkanına ulaştı. Kültürümüzde güzel bir söz var: “zorlaştırmayın, kolaylaştırın”. Biz de iş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümetimizle birlikte kaldırdık. En çok şikâyet ettiğimiz konu olan, istihdam maliyetlerinin düşürülmesini sağladık”
“Hedeflerimiz büyük”
Türkiye sadece bölgesinin değil, dünyanın ekonomik devi olacak. Dünyada en fazla uluslararası müteahhit Türkiye’den çıkacak. En fazla taşımayı Türk lojistikçileri yapacak. En fazla turisti Türk otelleri ağırlayacak. Türk perakendecileri dünya çapında dağıtım ağları kuracak. Türkiye en fazla sanayi malı ihracatı yapan ülke olacak. Çevre coğrafyamızda her yerde şantiyelerimiz, yatırımlarımız bulunacak. Türk çiftçisi sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı besleyecek. Türk malları fiyatıyla değil, kalitesiyle tercih edilecek. Uluslararası yatırımcılar Türk şirketlerine ortak olmak için sıraya girecek. Ve dünyadaki her evde en az bir Türk malı kullanılıyor olacak. Mustafa Kemal Atatürk'ün ve aziz şehitlerimizin emaneti olan bu ülke, hepimizin omuzlarında yükselecek ve yeniden lider ülke haline gelecek. Bunu da hep birlikte başaracağız. Zira bizi başarıya ulaştıracak esas güç, birliğimizdir. Sizlerle birlikte çalışmaktan, mesai arkadaşınız olmaktan büyük şeref duyuyorum. Allah gönlümüzü zengin, emeğimizi ve kazancımızı bereketli, milletimizin birliğini, dirliğini ve kardeşliğini daim kılsın. Yolumuz, bahtımız açık olsun.Allah, yar ve yardımcımız olsun” dedi.
“Filistin ve Kudüs yalnız değildir”
İsrail’in Filistinlilere yönelik yapılan katliamı kınadığını belerterek “ Öte yandan İsrail’in Filistinlilere yönelik, dünkü, insanlık dışı saldırısını şiddetle kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. ABD yönetiminin uluslararası hukuku yok sayarak İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının ne kadar yanlış olacağını vurgulamıştık. Maalesef, Gazze’de yaşanan ölümler gergin olan bölgemizi daha da gergin hale getirdi. Bu saldırıları asla kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 74. Genel Kurulu’nda Birlik Başkanlığına seçilen Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, 15 Mayıs 2018 tarihinde bir araya gelen yeni dönemin ilk Yönetim Kurulu Toplantısı’nda belirlenen görev dağılımı şöyle;
1.Ali Kopuz (İstanbul TB) Başkan Yardımcısı
2.Selçuk Öztürk (Konya TO) Başkan Yardımcısı
3.Salih Zeki Murzioğlu (Samsun TSO) Başkan Yardımcısı
4.Ayhan Zeytinoğlu (Kocaeli SO) Başkan Yardımcısı
5.Tamer Kıran (İMEAK DTO) Başkan Yardımcısı
6.Faik Yavuz  (Ankara TB) Sayman Üye
7.Cengiz Günay (Tekirdağ TSO) Üye
8.Mahmut Özgener (İzmir TO) Üye
9.Davut Çetin (Antalya TSO) Üye
10.Öztürk Oran (İstanbul TO) Üye
11.Zeki Kıvanç (Adana SO) Üye
12.Özer Matlı (Bursa TB) Üye
13.Engin Yeşil (Diyarbakır TB) Üye
14.Oğuzhan Ata Sadıkoğlu (Malatya TSO) Üye


Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol