Kırklareli’nden 50’den Fazla Ülkeye Tarım İhracatı

Kırklareli tarım alanları ile göz dolduran Kırklareli, topraklarında yetişen ürünleri dünyanın dört bir yanına satmaya devam ediyor. Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce açıklanan ihracat verilerine göre 2019 yılında Kırklareli, 50’den fazla ülkeye toplam 9.126,5 kg ürün sattı. ABD’den ve Çin'e kadar yapılan bu ihracatın gelişmesi için çaba sarf edildiği ifade edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı gerçekleştirdiği açıklamada tarımsal ürünlerin ihracatına dair; “Büyük ihracat oranlarına sahip ilimizde, 2019 yılı boyunca ABD ve Çin'de dahil olmak üzere toplamda 50'den fazla ülkeye ihracat yapılmıştır. Kuru soğan,beyaz lahana, türüf mantarı, kepek, hidrofil pamuk, sigara, ayçiçek tohumu ve meyve fidan(kiraz, şeftali, armut, erik) gibi bitkisel ürünlerin ihracatı bu yıl toplam 9.126.,5 kg'dır” sözleri sarf edildi.
Kırklareli’nden bitkisel ürünlerin dışında da ihracat yapıldığı belirtilerek; “Bitkisel ürünlere ek olarak ilimizde alkollü içkiler, alkolsüz içecekler, ambalaj, bitkisel yağ margarin, ekmek mayası, glikoz şurubu, mısır nişastası ve glikoz şurubu, şeker ve şekerli mamüller, tasnif dışı, un ve yem ihracatları yapılmakta olup söz konusu ülkelere toplamda 277.707,76249 ton ürünün ihracatı gerçekleştirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.
“İhracatın ülke ekonomisinin büyümesindeki önemi göz ardı edilemez”
İhracatın artması için çalışacaklarını belirten Tarım ve Orman Müdürlüğü şu cümleleri kullandı; “İhracatın ülke ekonomisinin büyümesindeki önemi göz ardı edilemez. Bu nedenle de ilimizde ihracatın artması, önündeki engellerin kaldırılması ve bu vesileyle ülke insanlarının refahının artması için her türlü çaba ve gayret gösterilmekte olup ve bu çabanın artarak devam etmesi sağlanacaktır.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol