Kırklareli’nde yılın ilk karı yağdı

Uzun ve bir yaz mevsiminin ardından Kırklareli için de kış geldi. Yüksek kesimlerde yılın ilk kar yağışı gerçekleşti. Dağ köyleri başta olmak üzere Dereköy sınır kapısı da beyaza büründü.
Sıcaklıkların hissedilir şekilde düşmesiyle yağışlar yerini kara bırakmaya başladı. Kırklareli Merkez’de yağmur yağışı ile fırtınanın etkili oldu. Yüksek kesimlere düşen kar yağışının ilerleyen günlerde Kırklareli’ni de etkilemesi bekleniyor. Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre 20 Kasım Pazartesi parçalı bulutlu hava ile 12 derece, 21 Kasım Salı parçalı bulutlu 17 derece, 22 Kasım Çarşamba sağanak yağış 15 derece, 23 Kasım Perşembe sağanak yağış 10 derecelik hava durumu görünüyor.
Sağanak yağışların sıklıkla görüneceği haftalarda sıcaklıkların düşmesiyle birlikte kar yağışı da etkili olmaya başlayacak. Sıcaklıkların gündüz sıcaklıkları 15 derecenin altında ve gece sıcaklıkları da 0 dereceye yaklaşması kış aylarının en belirgin özelliği. Bunun yanı sıra yurdun yüksek kesimlerinde kar yağışının etkili olmasıyla yakın zamanda Kırklareli de beyazlara bürünecek gibi duruyor.
Yağışlı sürecin ardından barajların doluluk oranı yüzde 20’yi geçmesiyle kuraklık riskine dair korkular da son buldu. Kar yağışının yaklaşması ve ufukta sağanak yağmurların görünmesi de hava durumu konusunda yüzleri güldüren konular arasında. Bunun yanı sıra sağanaklardan meydana gelebilecek olumsuzlukların ve fırtına etkisinin de göz nünde bulundurulması konusunda uyarılar yapılıyor. (Ş.Kenar)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol