Kırklareli'nde seçim böyle geçti

Kırklareli 24 Haziran 2018 Pazar günü sandık başına gitti. Okullarda kurulan sandıklarda oylarını kullanan vatandaşlar, sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğun bir biçimde seçime ilgi göstermeye başladı. Katılım oranı oldukça yüksek olan seçim sonuçları Kırklareli'ne de mesajlar verir nitelikteydi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren sandık başına giden vatandaşlar, sakin ve huzurlu bir biçimde oylarını kullandı. Güvenlik ve sağlık tedbirlerinin de çok iyi düşünüldüğü 24 Haziran günü, tüm Kırklareli güven ve huzur içerisinde oyunu kullandı.
Huzurlu bir seçim geçti
Her okulda gerekli güvenlik önlemleri alan kolluk kuvvetlerine pek fazla iş düşmedi. Sakin ve huzurlu bir biçimde gerçekleşen seçimlerde, olası ihtiyaç hali için ambulanslar da okul etraflarında nöbetteydi. Öğlen saatlerinden sonra oy kullanma işlemlerinde yoğunluk artsa da huzurlu ve sakin ortam bozulmadı. Oyunu kullananlar, sandıkların açılmasıyla birlikte sandık kuruluna engel olmayacak biçimde sayımı da rahatça takip edebildi.
Engelliler unutulmadı
Seçim günü sağlık sorunlarından dolayı seçim sandığının başına gidemeyecek vatandaşlar da özel araçlar ile sandık başına getirildi. Bunu yanı sıra seçim günüden önce gerekli işlemleri yapanlar için de seyyar sandıklar, kullanıma açıldı. Bu sayede oyunu kullanmak isteyenler, sağlık sorunu engeline takılmadan görevini layıkıyla yerine getirebildi.
Bir Kırklareli klasiği; yağmur
Kırklareli'nde seçim günü yağmur yağışı etkili oldu. Son dönemlerde bir Kırklareli klasiği haline gelen yağış, neredeyse gün boyu etkili oldu. Buna rahmen seçime katılmak için gelenler, yağmura aldırmadan yoğun bir biçimde seçim görevini yerine getirmek adına sandık başına koştu.
Kırklareli kalesi eriyor mu?
Her seçimde Cumhuriyet Halk Partisi'nin kalesi olarak gösterilen Kırklareli'nde ittifaklar ile birlikte elde edilen sonuçlar vatandaşları da düşündürdü. Ülkede istikrar sürmesi yönünde çalışma sürdüren AK Parti teşkilatlarının siyasetinin etkili olduğu görülüyor. İttifakta AK Parti ile aynı yolda yürüyen Millieyetçi Hareket Partisi de son dönemde ayağa kalktı denebilcek bir noktaya geldi. Son dönemlerde yapılan eleştiriler ve İYİ
   Parti'nin kurulmasıyla gözler oyları azalan MHP'ye çevrilmişti. Seçimde elekştirilerde yer alan oranlardan daha iyi bir sonuç elde eden MHP de seçimden güçlenerek çıkan bir diğer parti oldu.
Milletvekillerine devam dedi
Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla Kırklareli'nin Anlara'da temsil edecek Milletvekillerinin değişmediği de görüldü. CHP 2, AK Parti 1 Milletvekili ile Kırklareli'ni temsil edecek.  AK Parti; Selahattin Minsolmaz, Volkan Göç, Kadriye Tokat. CHP; Türabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, İnci Tunç. MHP; Semih Meriç, Nuran Karacadağ, Rıfat Erdem. İYİ Parti; Kürsad Yamaner, Sibel Pişkin, Mustafa Köseoğlu. Vatan Partisi; Selda Kılıç, Ekrem Karaca, Hüseyin Demircan. HÜDAPAR; Mahmut Öztürk, Selçuk Orhan, Yusuf Tütak. Saadet Partisi; Salih Mehmet Aydın, Güner Aydın, Büşra Savaş. HDP; Diren Cevahir Şen, Yakup Aslan, Faruk Özdel. Bağımsız Aday; Özlem Küllü.


Kadın vekil yine olmadı
Kırklareli’nde 24 Haziran 2018 seçimlerinde 7 kadın milletvekili adayı seçime girdi. Bu adaylardan hiçbiri seçim sonucunda milletvekili olmaya hak kazanamadı. 24 Haziran seçimlerinde kadın milletvekili çıkarmak için çok istekli görünen Kırklareli, ilk sıralarda yer bulamayan kadın milletvekili adaylarının seçilememesiyle gözünü ilerideki seçimlere çevirdi.
Bir sonraki seçimlerde Ankara’da Kırklareli’ni kadın milletvekili temsil edip edemeyeceğine yine halk karar verecek.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol