Kırklareli'nde Kurtuluş Coşkusu

Kırklareli'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü dün tören ve etkinliklerle, coşkuyla kutlandı. Kırklareli Şehitliği’ne çelenk konulması ile başlayan program, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda kutlama töreni ile devam etti. Günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmaların yapıldığı, şiiirlerin okunduğu halk oyunları ve dans gösterilerinin gerçekleştiği, geçit töreninin düzenlendiği programın ardından sergi ve fener alayı gibi etkinlikler de yapıldı. Gece düzenlenen konser ise kurtuluş coşkusunu zirveye taşıdı

İlimiz Kırklareli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dün büyük bir gurur, coşku ve sevinçle kutlandı. Resmi program saat 10:00’da, Kırklareli Şehitliği’ne çelenk konulması ile başladı. Ardından Kırkşehitler Anıtı ziyaret edildi. Saat 13:30’da ise Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda törenler gerçekleştirildi. 
İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan kutlama töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gönderdikleri kutlama mesajlarının okunması ile devam etti.

Baştarafı Sayfa 1
Ardından temsili Kıta Komutanı üniforması giyen bir öğrencimiz Kırklareli Valisi Birol Ekici'ye şanlı bayrağımızı takdim ederken, yöresel kıyafetli bir öğrenci de 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na çiçek sundu. Yine öğrenciler protokol mensuplarına Atatürk portresi hediye ettikten sonra, Belediye Başkanı Kesimoğlu da temsili kıta komutanı, kurtuluş kızı ve Atatürk portresi sunan öğrencilere armağanlarını sundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Belediye Başkanı M.Siyam Kesimoğlu yaptı. Kesimoğlu konuşmasında şunları kaydetti;
“Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 99. yılını 2 hafta önce kutladık. Önümüzdeki yıl 100. yılı kutlayacağız. Bugün kurtuluş bayramımızın 100. yıl dönümü. Herkesi sevgi, saygı ve dostlukla selamlıyorum. Yüzü aydınlığa dönük yüce gönüllü hemşehrilerim. Dün 10 Kasım’da Atamızı sonsuzluğa uğurladık. Aramızdan ayrılışının üzerinden 84 yıl geçti. Onu özlüyoruz. O 57 yıllık ömrüne bir ülke, bağımsızlık savaşı ve nicelerini sığdırdı. Bugün Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndan haykırıyoruz. Atam sen rahat uyu. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bize bu vatanı armağan eden bizleri emperyalizmin pençesinden kurtaran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm mücadele arkadaşlarını buradan bir kez daha gururla, minnetle ve şükranla anıyorum. Hepsinin ruhları şad olsun. Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun. “ 
Şiirlerin okunduğu, halk oyunları ve dans gösterilerinin gerçekleştiği törende “Geçmişten Günümüze Kırklareli ve Kırklareli’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yıl Dönümü” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Program geçit töreni ile son buldu. 
Saat 16:30’da Halk Eğitim Merkezi’nde, Hasan Çalıkuşu koleksiyonundan Fotoğraf Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. 
Saat 18:30’da ise Waldorf Kavşağı (Anadolu Lisesi önü)’dan fener alayı için toplanıldı. Sungurbey Caddesi’nden yürümeye başlayan fener alayı korteji, eski Hastane Caddesi, Karaumur Bey Caddesi ve Fevzi Çakmak Bulvarı’nı takip ederek, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’na ulaştı.
Meydanda ilk olarak Efecan Yüksel’in piyano dinletisi, ardından Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü’nün Türk Kırmızısı Ay Beyazı ve Kurtuluş Savaşı Kahramanları Defilesi ile Vals Gösterisi izleyici ile buluştu.
Daha sonra rock grubu Gece Yolcuları sahne aldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde sanatçı Faruk Demir, birbirinden coşkulu türküleri ile 100. yıl coşkusunu zirveye taşıdı. (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol