Kırklareli'nde FETÖ'nün darbe girişimi davası devam ediyor

Kırklareli'nde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı kışladan, zırhlı askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından otoban girişinde durdurulan 81 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.
Kırklareli 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan duruşmaya, eski Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve eski Yarbay Latif Çiçek'in de aralarında bulunduğu, 38'i tutuklu 81 sanık katıldı. Duruşmaya, darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tabur Komutanlığında telsiz bakımcısı olarak görev yapan tutuklu sanık 23 yaşındaki Astsubay Cemalettin Bayrak'ın savunması ile devam edildi.

TSK'ya muvazzaf olarak 13 Haziran'da katıldığını ve suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Bayrak, birlikteki görevinin telsizlerin onarım ve bakımı olduğunu söyledi.
15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecede birliğinde nöbetçi olduğunu aktaran Bayrak, savunmasını şöyle sürdürdü:
''23.00 sıralarında yüzbaşı beni arayarak tüm personeli göreve çağırdıklarını söyledi. Ben de bunun üzerine birlikteki personeli arayarak göreve çağırdım. Rütbeliler bu sırada göreve gelmişti. Tabur Komutanı Latif Çiçek, polis ve jandarmaya destek vermek amacıyla birliğin hazırlanması yönünde talimat verdi. Geç saatlerde birliğimiz kışladan çıkış yaptı. Bana komutanlarım 'Sen çömezsin verilen emirleri yerine getir' derlerdi.''
Bayrak, kışladan çıktıktan kısa bir süre sonra polis tarafından birliğin durdurulduğunu, askerlerin jandarma komutanlığına götürüldüğünü anlattı.
Savunması sırasında gözyaşı döken Bayrak'a Mahkeme Başkanı İzzet Koçer, ''Bir süre dinlenerek savunmanızı yapabilirsiniz.'' dedi.
Askeri disiplin içerisinde verilen emirleri yaptığını vurgulayan Bayrak, ''Ben henüz 1 aylık askeri personelim. O gece bana verilen emirleri yerine getirdim. Görevlerini yapmayan insanların şimdi 'Biz yapmadık, etmedik' diyorlar. Herkesi vicdanının sesini dinlemeye davet ediyorum. Bizimle kışladan çıkan bazı sanıkların serbest kaldığını görüyorum. Ben henüz 1 aylık askeri personel iken, tutuklandım daha sonra görevimden ihraç edildim. Ben vatanım için verilen emirlere uydum.'' diye konuştu.
Tutuklu sanıklardan Astsubay Arif Burak Demirelli de darbe girişiminin yaşandığı gece kendisinin takım komutanı olarak görevlendirildiği aktardı.
Mahkeme Başkanı Koçer'in, dijital platform kanalını neden iptal ettirdikleri sorusunu Demirelli, ''2016 yılında aboneliğimi iptal ettirdim. Ancak bunun örgütle bir ilgisi ve alakası yoktur. Bekar evinde bir arkadaşımla kalıyor pek fazla televizyon izleyemiyorduk. Boşuna para vermemek için aboneliğimizi iptal ettirdik. Benim bu örgütle hiçbir ilgim yok." şeklinde yanıtladı.
Mahkeme heyeti duruşmaya bir süre ara verdi.

Darbeci askerler, uçaksavar mühimmatını kışladan çıkarmış
- Tutuklu sanık Yüce:
- ''Uçaksavar mühimmatını kışladan başka bir araçla çıkardık. Biz sadece verilen emirleri yerine getirdik''
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı kışlasından askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından durdurulan 81 asker sanığın yargılanmasına devam edildi.
Kırklareli 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi salonunda görülen duruşmaya, eski Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve eski Yarbay Latif Çiçek'in de aralarında bulunduğu 38'i tutuklu 81 sanık katıldı.
Duruşmada savunma yapan, darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı eski tabur ikmal subay vekili piyade astsubay tutuklu İlker Yüce, hakkındaki suçlamaları reddetti.
Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz akşamı saat 23.00 civarında göreve çağrıldığı için birliğine geldiğini ileri süren Yüce, kendilerine verilen emirler dışında hareket etmediklerini söyledi.
Birliğe geldiğinde askeri araçların hazırlandığını gördüğünü ifade eden Yüce, ''Birliğe geldiğimde, tabur komutanı Latif Çiçek, mühimmat almamı emretti. Ben de yanıma 4 asker alarak cephaneliğe gittim. Mühimmat alarak tabura döndüm. Mühimmatı sadece rütbeli personele verdik. Uçaksavar mühimmatını, kışladan başka bir araçla çıkardık. Biz sadece verilen emirleri yerine getirdik.'' dedi.
Bakım Astsubay Başçavuş Özcan Şahanoğlu da hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, birlikteki araçların bakımından sorumlu olduğu gerekçesiyle yola çıktığını ileri sürdü.
Birlikten alkışlar içerisinde uğurlandıklarını ifade eden Şahanoğlu, konvoyun arka sıralarındaki araçta bulunduğunu belirtti.

Şahanoğlu, bir süre hareket ettikten sonra konvoyun durduğunu aktararak, yolun eğimli ve en öndeki araçla aralarında yaklaşık 250 metre mesafe olduğu gerekçesiyle yaşanan olayları görmediğini söyledi.
Olayların hiçbirinden haberdar olmadığını öne süren Şahanoğlu, beraatini istedi.
Duruşma, Şahanoğlu'nun savunmasıyla devam ediyor.
Darbeci başçavuştan 1 dolar savunması
- Kırklareli'de FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı kışladan, zırhlı askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından otoban girişinde durdurulan 81 sanığın yargılanmasının yedinci günü tamamlandı
- Tutuklu sanık Şahanoğlu: ''Üzerimden çıkan 1 doların FETÖ ile bir ilgisi yoktur ve olamaz. Doları en yakın arkadaşımın düğününde gelin arabasının önünü keserek aldım. 1 doları hatıra olarak saklıyordum''
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı kışlasından askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından durdurulan 81 asker sanığın yargılanmasının yedinci günü sona erdi.
Kırklareli 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi salonunda görülen duruşmaya, eski Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve eski Yarbay Latif Çiçek'in de aralarında bulunduğu 38'i tutuklu 81 sanık katıldı.
Duruşmanın yedinci gününde 20 sanık savunma yaptı.
Sanıklardan savunma yapan, tutuklu Bakım Astsubay Başçavuş Özcan Şahanoğlu, FETÖ ile ilgili bir bağının bulunmadığını ileri sürdü.
20 Temmuz'da tutuklandığını belirten Şahanoğlu, üzerinde bulunan 1 doların terör örgütü ile alakası olmadığını iddia etti.
Herhangi bir örgüte üye olmadığını öne süren Şahanoğlu, ''Üzerimden çıkan 1 doların FETÖ ile bir ilgisi yoktur ve olamaz. Doları en yakın arkadaşımın düğününde gelin arabasının önünü keserek aldım. 1 doları hatıra olarak saklıyordum. Hatıra tutma alışkanlığım vardır. Arkadaşımla düğünlerimizi iki ay arayla yaptık ve bu nedenle doların hatırası bende büyük. Dolar iddianamede delil olarak değerlendirilmiş. Dolar terör örgütüne aitse, evimde bulunan 1 YTL ile hangi örgütün üyesiyimdir?'' dedi.
Şahanoğlu, FETÖ'ye ait bankada bir kaydının bulunmadığını hiçbir dernek veya vakıfa üyeliğinin olmadığını aktardı.
Örgüte ait hiçbir gazete veya dergiyi evine sokmadığını ifade eden Şahanoğlu, savunmasını şu şekilde sürdürdü:
''Eğer ben örgüt üyesi olsaydım darbe girişiminden haberim olurdu. O gece üzerimde sadece 5 lira vardı. Kışlada bankamatik vardı ve maaşım yeni yatmıştı. İstanbul gibi bir yere giderken kimse 5 lira ile gitmek istemez. Eğer darbe girişimini bilmiş olsam ona göre tedbir alırdım. Ben sadece işimi yapar ve devletime hizmet ederim.''
Şahanoğlu'nun savunmasının ardından sanıklar geniş güvenlik önlemi altında ring aracına bindirilerek ceza infaz kurumuna götürüldü.
Sanıklardan biri ring aracına bindirildiği sırada basın mensuplarına ''Vatan sağ olsun'' dedi.
Duruşmalara 3 Mart Cuma günü devam edilecek.
(AA)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Hepimiz istiyoruz vatana zarar veren cezasını çeksin ama sucsuzlar birkaç savcının kurbanı olmasınlar onlarla birlikte ailelerde yanıyor devletten istediğimiz Hz Ömer'in adaleti mahkemelerdeki gorevlilerde denetlensin bir insanın hayatı o kadar ucuz değil vebalini odeyemezler herkes kendi evladini düşünsün hırs yapıp asker diye evlatlar yanmasın